۰

وزیر پیشین دفاع و مشاور فرماندهی کل قوا: توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۵
سردار حسین دهقان، وزیر پیشین دفاع و مشاور فرماندهی کل قوا در صنایع دفاعی در مصاحبه اي با شبكه روسي آر تي اعلام کرد توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست.
سردار دهقان در این مصاحبه که قرار است بزودی پخش شود، گفت: «توان موشکی ما قابل مذاکره نیست؛ چرا که مسأله ای حیاتی است؛ مسأله هیبت،  شرف، استقلال و اعتماد ملی است که نمی توان در خصوص آن گفتگو کرد. در صورتی که آمریکایی ها می پندارند می توانند با ما در این خصوص مذاکره کنند، بسیار خوشبین هستند و حساب آنها اشتباه است. از این رو ما در خصوص سامانه موشکی مان در هیچ شرایطی گفتگو نخواهیم کرد.»
دهقان در ادامه افزود: «ما قادر هستیم موشک هایی را که در اختیار داریم، در مدت زمانی کوتاه، طبق تهدیدات کنونی توسعه دهیم. توانایی های موشکی ما برای مقابله کافی است؛ اما در صورتی که تهدیدات تغییر کند و نیاز به پاسخ به این تهدیدات پیدا شود، هیچ مانعی در برابر افزایش بُرد موشک هایمان وجود ندارد.»
وی تصریح کرد: «فتنه بزرگی وجود دارد که به دست آمریکا، اسرائیل و عربستان در منطقه هدایت می شود. ما معتقد نیستیم آمریکایی ها و اسرائیلی ها تصمیم به انجام جنگ مستقیمی با ایران گرفته اند، اما ممکن است عملیات هایی را علیه هم پیمانان ما تحت بهانه های دیگر در سوریه و عراق به انجام برسانند که این‌‌ها پیامدهایی خواهد داشت؛ هر تصمیمی بهایی خواهد داشت. اما عربستان کشوری غیرمستقل است که نمی تواند از جانب خودش در سطح منطقه تصمیم گیری کند و توانایی سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی زیادی ندارد که بتواند جنگی را علیه ایران به راه بیاندازد.»
سردار دهقان در ادامه سخنان خود در خصوص جنگ یمن نیز گفت: «یمنی ها ملت مظلومی هستند که دچار تجاوز شده اند و چیزی نیز ندارند. آمریکایی ها بر این باورند که یمنی ها باید دست های خود را بالا ببرند و تسلیم شده و به عربستان تبریک بگویند و آن وقت هست که آنها ملتی خوب هستند. یمنی ها با هر آنچه دارند، از خود دفاع می کنند و می توانند از هر کسی کمک دریافت کنند و اگر از ما نیز درخواست کمک کنند، ما به آنها کمک خواهیم کرد.»
او در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به یمنی ها، کمک نظامی خواهد داد، گفت: «ما به آنها هر کمکی که نیاز داشته باشند، می دهیم؛ اما به طبع ما حضور نظامی در یمن نداشته و نخواهیم داشت.»
این مقام ایرانی در خصوص آتش زدن کنسولگری ایران در بصره واقع در جنوب عراق نیز گفت: «آنها ادارات دولتی عراق را نیز تخریب کردند. اینجا می خواهند گفته شود ساکنان بصره که شیعه هستند، علیه ایران قیام کردند. بگذارید به شما شفاف تر بگویم، عربستان می خواهد بگوید، اگر یک دولت عراقی نزدیک به ایران را می خواهید، این نتیجه آن خواهد بود؛ همچنانکه در بصره دیدید. عربستان می خواهد بگوید ملت عراق علیه ایران است، در حالی که ما در ایران به دنبال تشکیل دولتی مشخص در عراق نیستیم. ملت عراق صاحب اختیار است. عراق پارلمان، ائتلاف ها و تشکل هایی برای انتخاب دولت دارد؛ پس چرا عربستان و آمریکا در انتخاب دولت عراق مداخله می کنند؟ آنها باید جریان های سیاسی عراقی را به حال خود رها کنند.»
سردار دهقان همچنین وجود پایگاه های نظامی ایرانی در عراق را تکذیب کرد. وی در خصوص اخبار وارده در خصوص وجود کارخانه های ایرانی ساخت موشک در سوریه نیز گفت: «نه این درست نیست. ما موشک در سوریه تولید نمی کنیم.»
وی در خصوص جنگ ادلب که انتظار آن می رود نیز چنین گفت: درست نیست که تروریست ها را رها کرد تا به مکانهای دیگر بروند، بلکه باید آنها را در ادلب از بین برد. باید با تروریست ها مقابله کرد؛ چرا که آنها هر کجا وارد شوند، امنیت را به مخاطره می اندازند. از همین رو باید آنها را از معارضانی که از تروریسم حمایت نمی کنند، جدا کرد.»
او همچنین تاکید کرد: آمریکا باید از سوریه خارج شود؛ چرا که این کشور به دعوت دولت سوریه نیامده است. در صورتی که دولت سوریه و ملت سوریه بخواهند با نیروهای آمریکایی در شرق فرات مقابله کنند و از ما کمک بخواهند، ایران آماده است تا به سوریه از لحاظ نظامی در این رویارویی کمک کند.
 
کد مطلب : ۱۴۲۵۵۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.