۰

ماجراى پیوستن ایران FATF چیست؟

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۳
این روزها همه جا صحبت از FATF است و بعضى تاثیر عدم پیوستن ایران به FATF بر اقتصاد ایران را حتى فراتر از تحریم‌هاى آمریكا مى دانند. اما FATF چیست که اینقدر مهم شده است:
1-  FATF یا گروه ویژه اقدامات مالی فقط و فقط یک سازمان غیردولتی است که سیاست‌ها و استانداردهای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را وضع کرده و ارتقا می‌دهد. این سازمان در سال ١٩٨٩ تاسیس شده و مقر آن در پاریس است.
2- هم اكنون ١٩٨ كشور جهان به صورت مستقیم یا از طریق گروه‌های نه گانه منطقه‌ای در FATF عضویت دارند. از این بین ۳۷ کشور صاحب اقتصادهای بزرگ و توسعه یافته عضو سازمان اصلی هستند.
2- FATF  در سال 2012 چهل و نه توصیه را به عنوان استانداردهای این سازمان برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ابلاغ كرد كه كشورهای عضو موظف شدند یا قوانینی برای رعایت این توصیه‌ها تصویب كنند و یا قوانین فعلی خود را ارتقاء دهند.
4- FATF  همه كشورهاى جهان را بر اساس پایبندى به این توصیه‌ها به ٤ دسته استاندارد، در حال پیشرفت، غیرهمكار و لیست سیاه دسته بندى می‌كند.
5- FATF  از بین همه كشورهای جهان ٩ كشور را در طى سال‌های اخیر به دلیل عدم پایبندى به استانداردهای جهانى مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در لیست سیاه قرار داده است و ایران در همه سالهای اخیر در صدر این لیست بوده است.
6- FATF  از بین ٩ كشور عضو لیست سیاه، ٢ كشور كره‌شمالی و ایران را در جایگاهى فراتر از لیست سیاه قراره داده و توصیه شده است علیه آنها «اقدامات متقابلانه» انجام شود.
7- امروزه استانداردهای FATF و نظر این سازمان درباره سطح پایبندى كشورها به این استانداردها، به عنوان یكى از مهمترین پیش نیازهای ارائه هرگونه ارتباط و ارائه خدمات بانكى و اعتباری و مالی از سوى بانك‌ها و موسسات مالی به دیگر كشورها است.
8- در سال ٢٠١٦ دولت آقای روحانى توانست FATF را راضی كند تا یك ضرب العجل به ایران داده تا توصیه‌های ٤٩ گانه این سازمان را در كشور عملیاتى كرده و در عوض FATF بطور موقت حضور ایران از لیست سیاه را تعلیق كند.
این ضرب العجل تاكنون دو بار از سوى FATF تمدید شده و ضرب العجل نهایی كمتر از چند هفته دیگر به پایان مى رسد.
9- ایران براى خروج از لیست سیاه باید قوانین داخلی خود در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را بر اساس كنوانسیون‌های جهانى AML و CFT اصلاح و عملیاتى کند.
- در صورت عدم پیوستن ایران به سازمان FATF در طى فرصت باقى مانده و حضور دوباره ایران در لیست سیاه، عملا ارائه هرگونه خدمات و ارتباطات مالی و بانكى و پولی از سوى بانك‌های جهانى با بانك‌های ایرانى ناممكن شده و كشور عملا در یك تحریم تمام عیار بانكى جهانى فراتر از تحریم‌های آمریكا قرار خواهد گرفت.
 
کد مطلب : ۱۴۲۵۸۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.