۰

آیت الله جنتی و چتری به نام خانواده!

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۶
آیت الله جنتی و چتری به نام خانواده!
شاید سنش خیلی تفاوتی با همقطارانش نداشته باشد اما هرجا صحبت از سن و سال می شود به طنز و کنایه پای  آیت الله جنتی هم به موضوع باز می شود؛ طنازی هایی که به گفته مرحوم شجونی، شخص آیت الله جنتی چندان بی خبر از آنها نیست.
آیت الله جنتی که تا امروز اظهار نظرهایش مرکز توجهات بود از اسفند 96 به بعد استعفاهایش از سمت هایی که سالها بر عهده داشته خبرساز شد. او پس از انکه جای خود را در نماز جمعه به حجت الاسلام ابوترابی‌فرد داد و برای همیشه از این تریبون خداحافظی کرد از ستاد امربه معروف و نهی از منکر استعفا داد و کاظم صدیقی خطیب نماز جمعه تهران جای او را گرفت. البته حتی صدیقی هم که می خواهد از زحمات آیت الله جنتی تشکر کند باز اشاره به سن او می کند و می گوید: «آیت‌الله جنتی یک عنصر مقاومِ نستوه و به روز است که در این سن و سال به همه ابعاد انقلاب و جامعه توجه کافی داشته و سمت های بزرگی بر دوش ایشان بوده و یکی از حسنات ایشان نیز همین ستاد امر به معروف و نهی از منکر است.»
آیت الله جنتی و چتری به نام خانواده 
احمد جنتی که ۵ اسفند ۱۳۰۵ در اصفهان متولد شده بود تحصیل را در مکتبخانه شروع کرد و آن را در حوزه‌ی علمیه‌ی اصفهان ادامه داد. چند سال بعد به حوزه‌ی علمیه‌ی قم رفت و پای درس امام خمینی و آیت‌الله ‌العظمی بروجردی هم نشست و به درجه‌ی اجتهاد رسید.
او صاحب چهار فرزند به نام‌های علی، حسن، حسین و محمد شد که شاید بیشترین حواشی این سیاستمدار کهنه کار نیز مربوط به فرزندانش می شود. 
حسین جنتی که عضو «سازمان مجاهدین خلق» (منافقین) بود، پس از اعلام جنگ آنها علیه جمهوری اسلامی، با آنها همراه شد تا اینکه خرداد سال ۱۳۶۱ اعدام شد.
علی جنتی هم که قبل از انقلاب علیه حکومت فعالیت می‌کرد، پس از انقلاب مسئولیت‌های سیاسی و فرهنگی متعددی را بر عهده گرفت و در دولت احمدی‌نژاد معاون وزیر و در دولت روحانی وزیر شد.
حسن، پسر دیگر احمد جنتی هنوز در اصفهان زندگی می‌کند و برکنار از دنیای سیاست مشغول نجاری است و محمد جنتی هم در حال حاضر یک کارمند ساده است.
همسر آیت الله جنتی سال95 به علت کهولت سن درگذشت اما به گفته علی جنتی، «پدر» که به دلیل کهولت سن نیاز به مراقبت داشت، همسری دیگر اختیار کرد که این قضیه هم به شوخی های همیشگی برخی افراد دامن زد تا جایی که ایشان به این شوخی ها پاسخ داد و در گفت و گویی با ارگان ستاد نماز جمعه اظهار داشت : «به نظر من اگر کسانی که تخریب می‌کنند، حزب‌اللهی باشند، نماز شب خوان باشند، آدم باید در خودش شک کند. اما اگر افراد بی‌مبالات تخریب می‌کنند، این اتفاقاً مایه‌ی خوشحالی است. انسان از مذمت افراد صالح باید برای خود نگران شود».
خطیب 25 ساله
سال 90 بود که اولین بار خبر درخواست احمد جنتی برای بازنشستگی از امامت جمعه موقت تهران اعلام شد. اما این درخواست به دلایل مختلف به تعویق افتاد و سال 93 نیز دوباره در نامه ای دیگر از جانب آیت الله جنتی به رهبر معظم انقلاب این در خواست تکرار شد. اما خبری از اجابت این درخواست نبود تا اینکه 24 بهمن ماه خبر امامت جمعه موقت سید محمد حسن ابوترابی‌فرد منتشر شد و همین موضوع گمانه زنی ها درباره کناره‌گیری آیت الله جنتی را از نماز جمعه  را تقویت کرد. 
احمد جنتی با 25 سال حضور در نماز جمعه تهران  از با سابقه ترین خطیبان نماز جمعه تهران بود. هر چند او اولین خطیبی بود که از سوی آیت الله خامنه ای در این جایگاه قرار گرفت اما 20 اسفند 96 به علت کهولت سن برای همیشه با این تریبون خداحدافظی کرد. 
البته بخشی از جنجال‌ها درباره آیت الله جنتی به اظهارنظرهای او در خطبه های نماز جمعه باز می گردد که از خواب دیدن برای احمدی‌نژاد تا پیشنهاد روزی یک وعده غذا خوردن در آن می گنجد.
25 سال دبیر شورای نگهبان
آیت الله جنتی بیش از انکه حضورش در نماز جمعه تهران شهره باشد، بیش از دو دهه ریاستش بر نهاد شورای نگهبان و بزنگاه های انتخابات در مرکز توجهات قرار گرفته است. 
او که از اولین روزهای تاسیس شورای نگهبان در بطن ماجرا بود در سال 59 از سوی امام خمینی (ره) به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب شد. آیت الله جنتی از سال 71 تا امروز صندلی دبیری شورای نگهبان را حفظ کرده است.
پنج دوره مجلس خبرگان

 او در دور اول و دوم به نمایندگی از مردم خوزستان به مجلس خبرگان رهبری راه پیدا کرد و در دور سوم، چهارم و پنجم به عنوان نماینده مردم تهران بر کرسی این مجلس نشست.
پرحاشیه ترین دوره نمایندگی هم مربوط می شود به دوره پنجم چرا که او در جریان رقابت با لیست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان آخرین نماینده تهران به این مجلس راه پیدا کرد اما در همین دوره بود که برای اولین بار کرسی ریاست مجلس خبرگان را به لیست کارنامه سمت‌هایش اضافه کرد. 
37 سال با شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی 
آیت الله احمد جنتی از بدو تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نیز در این نهاد حضور داشت یعنی از همان سال 59 که امام خمینی(ره) با تاسیسش موافقت کرد او نیز زمام امورش را به دست گرفت پیش از آیت الله جنتی این سکان برای مدتی به دست غلامحسین حقانی اداره می شد که پس از شهادتش در جریان بمب گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی این وظیفه به احمد جنتی سپرده شد. 
همه مسئولیت هایی که جنتی دارد
اگر بخواهیم به صورت تیتروار به سمت های ایت الله جنتی اشاره کنیم به این ترتیب است: 
دبیری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی
ریاست سازمان تبلیغات اسلامی
نماینده ولی فقیه در اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان
عضویت در تمامی دوره‌های شورای نگهبان قانون اساسی
دبیری شورای نگهبان قانون اساسی
امامت جمعه موقت قم، کرمانشاه، تهران و اهواز
عضویت در شورای پشتیبانی جنگ
مدیریت در دادگاه‌های انقلاب اسلامی
نمایندگی مجلس خبرگان در دوره اول و دوم از استان خوزستان و در دوره سوم و چهارم از استان تهران و عضویت در هیئت تحقیق مجلس خبرگان
عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام
عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی
عضویت در هیئت مؤسس جامعة الزهرا با حکم امام خمینی
عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی با حکم رهبرانقلاب
عضویت در شورای عالی تبلیغات خارجی با حکم رهبرانقلاب
مسئولیت ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر
عضویت در کمیسیون صدا و سیما به عنوان نائب رئیس
نماینده ولی فقیه در کمک‌رسانی به مردم بوسنی و هرزگوین.
ریاست مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم
 
کد مطلب : ۱۴۳۵۰۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.