رئیس اتحادیه مکانسین‌های خودرو: افزایش قیمت بنزین باعث افزایش قیمت قطعات است/ قیمت از دست ما خارج شده و تولیدکنندگان کم‌فروشی می‌کنند

ایلنا , 7 آذر 1398 ساعت 10:45

به گفته رئیس اتحادیه مکانسین‌های خودرو، قطعه‌سازان داخلی در مقابله با محدودیت‌های افزایش قیمت، کم‌فروشی می‌کنند.


به گزارش «عصر تعادل»، علیرضا نیک‌آئین در خصوص افزایش قیمت قطعات یدکی خودرو گفت: واقعیت این است که بنزین افزایش 50 درصدی در قیمت سهمیه‌ای و سیصد درصد در قیمت آزاد داشته است پس قطعات خودرو اعم از تولید داخل و وارداتی تحت تاثیر این اتفاق، افزایش قیمت خواهند داشت.

وی ادامه داد: عواملی مانند قیمت سوخت، بیمه، حقوق کارگر و مالیات تاثیر غیرمستقیم بر قیمت تمام شده کالای تولیدی دارند، مثلا اگر دولت فشار می‌آورد و مالیات را افزایش می‌دهد باید انتظار افزایش قیمت را داشته باشد. اکنون نیز با گران شدن بنزین، مخارج یک خانواده به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. در سال‌های قبل که وضعیت اقتصادی کشور بهتر بود، رکودی وجود نداشت، تورم تا این اندازه بالا نبود و تحریم نداشتیم؛ با گرانی بنزین تمام قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کرد، اکنون که فشار تحریم‌ها به اوج خود رسیده این افزایش قیمت‌ها پررنگ‌تر خواهد بود.

نیک آئین در خصوص قیمت قطعات یدکی و میزان افزایش قیمت آنها گفت: قیمت قطعات خودروهای وارداتی که به طور کامل از دست ما خارج شده و نمی‌توان برای آن یک پایه مشخص کرد و هر مغازه‌ای به هر قیمتی که بتواند آن‌را می‌فروشد. اولین اثر گرانی بنزین نیز بر روی قطعات وارداتی و قطعات خودروهایی که دیگر در داخل تولید نمی‌شوند، است.

وی در خصوص قطعات تولید داخل گفت: با وجود محدودیت‌هایی که برای فعالان این حوزه برای افزایش قیمت وجود دارد این واحدها روش دیگری در پیش گرفتند که شاید بتوان اسم آن‌را کم‌فروشی گذاشت. در قطعه‌سازی شاهد هستیم در برخی موارد از متراژ نوار یا از مس به کار رفته کاسته می‌شود و به طور کلی کیفیت کاهش پیدا می‌کند که با توجه به حساس بودن این قطعات در حفظ جان سرنشینان می‌تواند امر خطرناکی باشد.


کد مطلب: 145478

آدرس مطلب: http://www.asretaadol.ir/news/145478/رئیس-اتحادیه-مکانسین-های-خودرو-افزایش-قیمت-بنزین-باعث-قطعات-قیمت-دست-خارج-شده-تولیدکنندگان-کم-فروشی-می-کنند

عصر تعادل
  http://www.asretaadol.ir