استاندار نجف: در جریان حوادث دیشب 47 پلیس زخمی شدند

ایرنا , 7 آذر 1398 ساعت 11:15

استاندار نجف در گزارش خود از حمله به سرکنسولگری ایران در این شهر به زخمی شدن ۴۷ نیروی پلیس اشاره کرد.


به گزارش «عصر تعادل»، «لوی الیاسری» روز پنجشنبه گفته آتش نشانان همچنان برای خاموش کردن آتش در ساختمان کنسولگری در تلاشند. او  تاکید کرد که به پلیس عراق دستور داده شده بود برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از استفاده از مهمات جنگی خودداری کنند.

این در حالی است که در برخی گزارش های رسانه ای وابسته به بعثی ها و منطقه ای ، ادعا شده که نیروهای امنیتی عراق برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و مهمات جنگی استفاده کرده اند.
استاندار نجف همچنین در گفت وگو با رسانه های عراقی این را هم گفته که موسسه های دولتی این کشور در روز ۲۸ نوامبر (امروز ) تعطیل هستند. بر اساس این گزارش، به دنبال بروز ناآرامی ها هم اکنون مقررات منع رفت و آمد در شهر نجف برقرار شده است.

العربیه به نقل از یک منبع امنیتی عراق همچنین نوشت که بیش از ۸۰ نفر در این خشونت‌ها زخمی شده اند.

بر اساس این گزارش، در جریان اعتراض‌ها در جنوب عراق از اوایل ماه اکتبر بیش از ۳۵۰ نفر کشته و حدود ۱۵هزار نفر دیگر زخمی شده اند. تظاهرکنندگان علیه فساد ، پایین بودن سطح زندگی و بیکاری تظاهرات می کنند.

وزارت خارجه عراق با محکوم کردن حمله شب گذشته به سرکنسولگری ایران در نجف ، تاکید کرده که چنین اقدامی با هدف خدشه دار کردن روابط تاریخی عراق و ایران و با دیگر کشورها صورت گرفته است.

وزارت خارجه عراق: حمله به کنسولگری ایران دیدگاه عراق نیست

در بیانیه دستگاه دیپلماسی عراق نیز تاکید شده که این حمله منعکس کننده دیدگاه عراق نیست و ماموریت‌های دیپلماتیک که در عراق در حال فعالیت هستند بسیار مورد احترام و ارزشمند هستند.

معترضان در عراق که از اوایل اکتبر گذشته با مطالبات معیشتی و اقتصادی به خیابان ها آمدند، ابتدا خواستار مبارزه با فساد و بهبود اوضاع معیشتی بودند، اما این حرکت های مردمی رفته رفته به خشونت کشیده شد. دولت عراق و بسیاری از کارشناسان معتقدند، خشونت ها از سوی جریان های خاص و مشکوک به تجمعات مردمی تزریق شده است. بازماندگان حزب بعث و نفوذی های برخی کشورهای منطقه از عوامل اصلی خشونت های اخیر در عراق معرفی می شوند. اکنون برخی گروه ها در راستای نفوذ نیروهای خشونت طلب وابسته به جریان های خاص ، در تظاهرات های خیابانی مساله استعفای دولت، انحلال مجلس و اصلاحات اساسی در نظام سیاسی این کشور را مطرح می کنند و تا جایی پیش رفته اند که خواستار سرنگونی نظام سیاسی این کشور شده اند.

کنسولگری ایران در شهر کربلا هم در اوایل ماه جاری از سوی معترضان مورد هدف قرار گرفت.

طبق گزارش خبرنگار ایرنا، هم اکنون حرم مطهر حضرت امیر المومنین (ع ) خالی از زائرین است و قیس الخزعلی وارد نجف شده تا دفاع از بیت آیت الله سیستانی را بر عهده بگیرد.

 برخی از تظاهر کنندگان به تصاویر برخی از علما در نجف اهانت و بیلبردهای آنها را تخریب کرده اند.


کد مطلب: 145480

آدرس مطلب: http://www.asretaadol.ir/news/145480/استاندار-نجف-جریان-حوادث-دیشب-47-پلیس-زخمی-شدند

عصر تعادل
  http://www.asretaadol.ir