۰

جمعه ماه می گیرد

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۴
جمعه ماه می گیرد
به گزارش عصرتعادل؛ علی ابراهیمی سراجی، کارشناس نجوم اظهار کرد: جمعه بیستم دی ماه، ماه گرفتگی نیم سایه‌ای در آسمان رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه ماه گرفتگی‌های نیم سایه‌ای به سختی با چشم غیر مسلح تشخیص داده می‌شوند، بیان کرد: برای رصد این ماه گرفتگی در بیستم دی ماه نیاز به ابزار رصدی داریم.

به گفته این کارشناس نجوم، این ماه گرفتگی از ساعت ۲۰:۳۸ بیستم دیماه شروع می‌شود و تا ۴۲ دقیقه بامداد شنبه ۲۱ دی ماه وارد حالت نیم سایه زمین خواهد شد.
سراجی با بیان اینکه اوج این ماه گرفتگی در ساعت ۲۲:۴۱ دقیقه، ۲۰ دی ماه است، خاطر نشان کرد: کل این ماه گرفتگی ۴ ساعت و ۴ دقیقه زمان می‌برد.

وی با اشاره به کشورهایی که می‌توانند این ماه گرفتگی را رصد کنند، گفت: این ماه گرفتگی نیم سایه‌ای در تمام ایران قابل مشاهده است؛ همچنین آسیا، اروپا، افریقا، استرالیا و بخش‌هایی از شمال افریقای شمالی می‌توانند این ماه گرفتگی نیم سایه‌ای را با ابزار رصدی و اپتیکی رصد کنند.

وی ادامه داد: ماه‌گرفتگی نیم‌سایه‌ای، وقتی رخ می‌دهد که ماه در نیم‌سایهٔ زمین قرار می‌گیرد بنحوی که خورشید به صورت یک قرص بریده از پشت زمین بر ماه می‌تابد. در این صورت مقداری از شمال یا جنوب ماه تیره‌تر به نظر می‌رسد و ماه به رنگ خاکستری سوخته درمی‌آید.

به گفته وی، ماه گرفتگی نیم سایه‌ای وارد سایه زمین نمی‌شود و در زمان اوج قسمتی از ماه افت نور خاکستری پیدا خواهد کرد.
مرجع : برنا
کد مطلب : ۱۴۷۰۳۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}