۰

۴۵ درصد زایمان‌ها، از طریق سزارین

تاریخ انتشار
پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۱
شهلا میرگلو بیات ظهر امروز در نخستین سمینار یک روزه ترویج زایمان طبیعی و آمادگی برای زایمان با رویکرد سلامت مادر و نوزاد به میزبانی دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی با اشاره به اهمیت توجه به حمایت دوران بارداری اظهار داشت: مادران در دوران بارداری نیاز به توجه و حمایت از اطرافیان بویژه همسرشان دارند چرا که مادر در این دوران از نظر روحی جسمی امادگی برای زایمان طبیعی داشته باشند.

وی افزود: متاسفانه به دلیل فرهنگ غلط وتغییر غلط الگوی سبک زندگی وعدم اطلاع رسانی صحیح مادران ما به سمت زایمان سزارین به نظر خودشان زایمان بدون درد بروند واز زایمان طبیعی فاصله گرفته‌اند که متاسفانه آمار زایمان در کشور ما با وجود تلاش‌های بسیار زیاد واطلاع رسانی درسال ۹۴ این آمار به ۴۵ درصد رسیده این در حالی است که در کشورهای اروپایی و حتی در حال توسعه این آمار ۱۵ درصد است

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید اطلاع رسانی و آموزش صحیح و فرهنگ سازی از همان دوران دبستان انجام گیرد چون افکار بچه در حال شکل گیری است، با بزرگ شدن بچه کمتر می‌توانیم در کودکان تغییر بدهیم و انتظار داشته باشیم آموزش‌ها موثر باشد.

میرگلو بیات با اشاره به عوارض زایمان سزارین گفت: زایمان به روش سزارین یک دخالت بیجا در یک اقدام است، اقدامی که می‌تواند بصورت طبیعی صورت گیرد، سزارین یک عمل جراحی سنگین است که به دلیل عدم آگاهی مادر به او تحمل می‌شود، هرچند بعضی شرایط ایجاب می‌کند سزارین انجام شود.

وی ادامه داد: رفتار غلط و بعضی دخالت‌های مراکز درمانی مانند تسریع در زایمان مادر مجبور می‌شود به سمت زایمان سزارینی پیش برود.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بیان کرد: چسبندگی جفت، جفت سرراهی، بزرگ شدن رحم، پارگی رحم، آسم، مشکل تنفس از عوارض سزارین بوده، با وجود اینکه در زایمان طبیعی زایمان در سی وهفتمین ماه برای کودک پیش می‎آید کودک مشکلی ندارد ولی کودک سزارین با وجود اینکه حتی بعد از ۴۷ ماه متولد می‌شود با مشکلات زیادی مواجه است.

میرگلوبیات با اشاره به جایگاه زنان اضافه کرد: زنان باید جایگاه خود را حفظ کنند چرا که خداوند نور ولایت را دستان حضرت فاطمه(س) که یک زن بود قرار داد و حضرت زینب(س) را تکمیل کننده نهضت عاشورا کرد و این نشان جایگاه زن است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: خانواده و در راس آن زن به عنوان کارگردانان جامعه شناخته شدند و به عنوان عامل توسعه و رشد بوده و از سویی می‌توانند عامل انحطاط جامعه باشند چرا که خانواده و در راس آن مادر با نوع تربیت و ساختاری که در خانواده بکار می‌برد می‌تواند زمینه رشد و توسعه و یا انحطاط جامعه باشد.

وی افزود: امروز دشمنان با اشاعه فرهنگ غربی با کمک فضاهای مجازی سعی در تضعیف ارزش‌های اسلامی و سست کردن بنیان خانواده را دارند در این راستا زن به عنوان ستون خانواده و به عنوان یک مادر و همسر نقش مهمی در صیانت از خانه و خانواده دارد.

میرگلوبیات تصریح کرد: وزارت بهداشت به دلیل توجه خاصی که به تحکیم بنیان خانواده دارد و اینکه دوران بارداری و شیردهی بهترین دوران است برای مادران شاغل مرخصی پس از زایمان را از ۶ به ۹ ماه افزایش داد و در کنار آن با توجه به نقش پدران در کنار همسر و فرزندشان برای ارایه خدمات ۲ هفته مرخصی در نظر گرفت که سازمان تامین اجتماعی همکاری خوبی در این زمینه نداشته است.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۶۷۲۵۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.