۰

روحانی: تحریم کور علیه یک ملت بزرگ نقض حقوق بشر است

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۱
رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات فشرده و صمیمی مقام‌های ارشد ایران و سوئیس درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات، از مسایل سیاسی و اقتصادی دوجانبه و بین‌المللی گرفته تا فوتبال گفت: ما برای ادامه روابط با کشور دوست سوئیس که همواره نزد مردم ایران به عنوان یک کشور فرهنگی و علمی شناخته شده ، اهمیت زیادی قائلیم و اراده سیاسی دو دولت توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و علمی و تکنولوژیکی است.
 
به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که عصر سه شنبه به همراه "آلن برسه" رئیس کنفدراسیون سوئیس و پس از امضای سه سند همکاری میان دو کشور با خبرنگاران سخن می گفت، امضاء اسناد همکاری میان دو کشور را به معنای اراده دو کشور برای توسعه همکاری‌ برشمرد و اظهارداشت:ما تصمیم گرفتیم در زمینه روابط مالی، بانکی، تجاری، سرمایه‌گذاری، گردشگری و همچنین علمی و فرهنگی روابط‌مان را توسعه دهیم و از مجموعه بحث‌هایی که دیروز و امروز داشتیم مطمئن شدم دو کشور مصمم هستند از مشکلات احتمالی که در ماه‌های آینده پیش روی روابط تجاری دو کشور است، به خوبی عبور کنند.
روحانی با اشاره به اینکه یکی از مسایل مهم مورد گفت وگو ، مسأله برجام و لزوم احترام همه کشورها به توافقات بین‌المللی و مصوبات شورای امنیت بویژه قطعنامه 2231 بود، افزود: هر دو کشور معتقد بودند، برجام دستاورد بزرگ سیاسی بعد از مذاکرات طولانی و فشرده بوده و بقای این توافق به نفع روابط ایران با کشورهای دیگر و به نفع امنیت و صلح جهانی است و همانطور که قبلاً هم تأکید کرده ایم، تا زمانی که منافع ما در توافق برجام تأمین شود و مطمئن به استفاده از مزایای آن شویم، در این توافق باقی خواهیم ماند.
رئیس جمهور گفت: در مذاکرات خود بر تقویت روابط علمی، فرهنگی و فناوری بین دو کشور تأکید داشتیم و برای ما بسیار اهمیت دارد که این روابط را گسترده‌تر کنیم. همچنین همواره مورد علاقه ما بوده که راجع به مسأله مهاجرت و حقوق بشر با هم گفتگو داشته باشیم که امروز هم در این زمینه گفتگو کردیم.
روحانی با اشاره به پذیرایی ایران از 3 میلیون مهاجر و هزینه های سنگین آن بر کشور ، گفت: تمام این مهاجران و آوارگان که در کشور ما سکونت دارند ، بدون هیچ تبعیضی از آموزش رایگان فرزندانشان در مدارس ایرانی و همچنین از تمام یارانه‌هایی که ما در مواد غذایی و انرژی به مردم خودمان می‌دهیم بهره مند هستند.
وی تصریح کرد: ما همچنین تأکید داشتیم این حرکت برخی از حکومت‌ها که مادران را از فرزندان خودشان جدا می‌کنند و در زمینه ویزا و مهاجرت، آپارتاید دینی و مذهبی را بوجود آورده اند، غیر قابل قبول است.
رئیس جمهور اظهارداشت: همچنین در این مذاکرات این نکته را مورد تأکید قرار دادم که تحریم کور علیه یک ملت بزرگ بزرگترین نقض حقوق بشر در جهان امروز است. مسأله صلح و امنیت جهانی و منطقه حساس خاورمیانه نیز مورد تأکید روسای جمهور دو کشور بود و اینکه ایران نقش بسیار مهمی را علیه تروریسم در منطقه ایفا کرده است.
روحانی افزود: علاقمندیم با سوئیس راجع به مسایل منطقه و بحران‌هایی که در منطقه وجود دارد و بویژه راجع به کمک‌های نوع‌دوستانه و انسانی و نجات مردمی که تحت فشار هستند از جمله در یمن، با یکدیگر همکاری داشته باشیم.
وی با قدردانی از میهمان‌نوازی‌های بسیار گرم دولت و ملت سوئیس ، برای موفقیت تیم ملی فوتبال این کشور در مسابقات جام جهانی نیز ارزوی موفقیت کرد.
رئیس کنفدراسیون سوییس: برجام بک پیروزی برای دیپلماسی بین المللی بود
رئیس کنفدراسیون سوئیس نیز در این نشست مطبوعاتی با اشاره به تدوین نقشه راه توسعه روابط دو کشور در حوزه های اقتصادی ، مالی، علمی و فنی و مهاجرت گفت: ما از دیروز در مورد مسایل مختلف مورد توجه دو کشور بخصوص در مورد مسأله برجام و نتایج و عواقب خروج آمریکا از این توافق، گفتگو کردیم.
آلن برسه تصریح کرد: سوئیس معتقد است که برجام یک توفیق و پیروزی بسیار مهمی برای دیپلماسی بین المللی بود و همچنان متعهد به اجرای آن می باشد . برجام از سوی چندین کشور امضا و با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل پشتیبانی می شود و بسیار مهم است طرفین برای حفظ و ادامه این توافق همکاری کنند.
وی با اشاره به شرایط ایجاد در بحث برجام پس از خروج آمریکا از آن گفت: ما امروز گفتگوهایمان را درباره مسایل مالی و اقتصادی تعمیق بخشیده و ادامه دادیم و در زمینه مسایل علمی و پژوهشی بسیار مشتاق هستیم پذیرای یک هیأت علمی ایرانی در سوئیس باشیم.
رئیس کنفدراسیون سوئیس تاکید کرد: سوئیس نه تنها به چندجانبه‌گرایی و همچنین به حقوق بین‌الملل و در کنار اینها ادامه گفتگو و مذاکرات متعهد است بلکه به تلاش های خود برای مساعدت به برقراری گفتگو و مبادلات ادامه می دهد.
"برسه " گفت: سوئیس و ایران کشورهایی با فرهنگ غنی و تاریخ کهن هستند که این جنبه‌ها غنا و استحکام خاصی به روابط دو کشور می‌بخشد. ما بیش از 140 سال است که با هم پیمان دوستی داریم که یک مبنای بسیار مستحکمی برای روابط باز و مبادلات بسیار صریح و صادقانه است.
وی با تبریک به روحانی به خاطر بازیهای خوب تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و تشکر از وی به خاطر سفر رسمی به برن گفت: این دیدار علامت بسیار روشن و محکمی بود برای علاقه‌های دوجانبه ما به ادامه روابط و همچنین ادامه گفتگوها در جهت تحکیم صلح، اجرای برجام و همچنین نشان می دهد ما کاملاً مصمم هستیم به این تلاش‌ها و روابط ادامه دهیم.
 
کد مطلب : ۱۴۰۴۰۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.