۰

بروجردی: ایران خواستار رفع تمامی تحریم‌ها است

تاریخ انتشار
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۵
بروجردی: ایران خواستار رفع تمامی تحریم‌ها است
علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در اظهاراتی در پاریس گفت که ایران خواستار آن است تا تمامی تحریم‌های غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران پیش از سررسید موعد توافق جامع هسته‌ای در 24 نوامبر (سوم آذرماه) برداشته شوند. وی در مصاحبه دیگری با بیان اینکه ائتلاف تحت رهبری آمریکا با ادعای مقابله با داعش قابل اعتماد نیست بر عدم تمایل ایران برای پیوستن به آن تأکید کرد.
آقای بروجردی ابتدا در یک کنفرانس خبری در پاریس در روز چهارشنبه با بیان اینکه پیشنهاد آمریکا برای رفع تدریجی تحریم‌ها علیه ایران «غیرقابل قبول» است خواستار برداشتن یک‌باره همه آنها شد. خبرگزاری فرانسه اظهارات این مقام ایرانی را این‌طور گزارش داد: «اگر می‌خواهیم در 24 نوامبر به یک توافق قطعی برسیم، باید تحریم‌ها فوراً برداشته شوند».
این اظهارات بروجردی واکنشی به خبر هفته گذشته خبرگزاری رویترز بود که مقامات ایران پیشتر هم آن را تکذیب کرده بودند. رویترز روز سه‌شنبه، 29 مهر، نوشت که طرف ایرانی در مذاکرات گفته‌ است که دیگر در قبال محدود کردن فعالیت هسته‌ای خود تقاضای رفع کامل تحریم‌ها را ندارد و برداشته شدن اولیه تازه‌ترین و زیان‌بارترین تحریم‌ها را می‌پذیرد.
مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ساعاتی بعد این ادعا را رد کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران سپس در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی فرانس‌24 شرکت کرد. بخش اعظم مصاحبه آقای بروجردی با این شبکه به ائتلاف ضدداعش اختصاص داشت، البته وی درباره مذاکرات هسته‌ای هم با این شبکه گفت‌وگو کرد.
آقای بروجردی گفت: «همان کشورهایی که گروه داعش را ایجاد کردند اکنون بخشی از ائتلافی هستند که می‌خواهد آن را نابود کند، چطور می‌توان تناقضی این‌چنین را حل کرد؟ اینکه ما نتوانیم به این ائتلاف اعتماد کنیم، کاملاً طبیعی است. ما نمی‌خواهیم وارد یک بازی سیاسی شویم».
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در بخش دیگری از اظهاراتش هشدار داد در صورتی که ایران و گروه موسوم به 1+5 نتوانند به توافقی بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست پیدا کنند ایران فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را از سر خواهد گرفت.
وی گفت: «در صورتی که به هر دلیلی توافق حاصل نشود، این مسیر دیگر یک‌طرفه نخواهد بود... ما در صورت نیاز، درباره فرایندی قانونی برای بازگرداندن همه‌چیز به پله اول تأمل خواهیم کرد».

منبع: تسنیم
کد مطلب : ۱۹۶۰۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}