۰

مواضع سازمان ملل درقبال یمن «خجالت‌آور» است/شکست ۱۷ متحد عربستان

تاریخ انتشار
جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۷
مواضع سازمان ملل درقبال یمن «خجالت‌آور» است/شکست ۱۷ متحد عربستان
به گزارش عصرتعادل، اجلاس محبان اهل بیت (ع) و مسأله تکفیری ها طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته با مشارکت شخصیت های سیاسی و دینی از بیش از ۹۰ کشور جهان در تهران برگزار شد. شرکت کنندگان در این اجلاس بر لزوم تقویت وحدت میان مذاهب مختلف اسلامی تأکید کرده و تصریح کردند که القاء وجود اختلافات عمیق و حقیقی میان شیعیان و اهل تسنن از جمله توطئه های دشمنان به شمار می رود. در این اجلاس همچنین در خصوص مسأله فلسطین نیز بحث و تبادل نظر انجام شد و همگان تأکید کردند که مسأله فلسطین اصلی ترین و مهمترین مسأله جهان اسلام است. 
شرکت کنندگان در اجلاس محبان اهل بیت (ع) و مسأله تکفیری ها همچنین به خطرات ناشی از فعالیت های برخی کشورهای منطقه در قبال کشورهای جهان اسلام هشدار دادند. ازجمله کشورهایی که شخصیت های دینی و مذهبی از آن به عنوان خطری برای جهان اسلام یاد کردند، عربستان سعودی بود. حاضران در اجلاس محبان اهل بیت (ع) جملگی از مقامات ریاض به عنوان تهدیدی برای جوامع اسلامی یاد کردند و بر لزوم اتخاذ تدابیری برای مقابله با توطئه های آن برای مسلمانان، تأکید کردند.
در همین ارتباط گفتگویی را با «عبدالسلام جحاف» کارشناس و تحلیلگر یمنی ترتیب داده ایم که مشروح آن از نظر می گذرد؛
*ارزیابی شما از اجلاس محبان اهل بیت (ع) و مسأله تکفیری ها که اخیرا در تهران برگزار شد چیست؟ این اجلاس چه اهدافی را می تواند در زمینه روشنگری پیرامون مسأله وحدت میان مسلمانان و لزوم مقابله خطرات تکفیریها، داشته باشد؟
 ما فقط به دنبال مبارزه با تفکر وهابیت نیستیم، بلکه در صدد مقابله با تفکر شیطانی که ایالات متحده آمریکا و رژیم اسرائیل نماینده آن هستند، نیز هستیمبدون شک وحدت اسلامی آرزوی هر مسلمانی در هر نقطه از جهان است. اگر همه مسلمانان از تمامی مذاهب گرد هم آیند و با یکدیگر گفتگو کنند، تمامی مشکلات امت اسلامی حل خواهد شد. برگزاری این کنفرانس یعنی کنفرانس محبان اهل بیت (ع) یکی از گام های مهمی است که می تواند دیدگاه های مسلمانان را به یکدیگر نزدیکتر کند.
پس از برداشته شدن این گام می توان به مقابله و مواجهه با تفکر وهابیت و پروژه تکفیری پرداخت. البته ما فقط به دنبال مبارزه با تفکر وهابیت نیستیم، بلکه در صدد مقابله با تفکر شیطانی که ایالات متحده آمریکا و رژیم اسرائیل نماینده آن هستند، نیز هستیم.
*برخی دولت ها با هدف ایجاد تفرقه میان مذاهب مختلف مسلمانان اینگونه القاء می کنند که میان شیعیان و اهل تسنن اختلافات ریشه ای و عمیق وجود دارد. آیا استنباط شما این است که حقیقتا میان این دو مذهب در جهان اسلام اختلافات عمیق وجود دارد؟
دین مبین اسلام دینی است که خداوند متعال آن را به انسان هدیه کرده است. در این میان، نه شیعیان و نه اهل تسنن از یکدیگر جدا نبوده و هر دو پیرو یک دین هستند. کاملا مشخص است که زمانی که اسرائیل اعلام می کند که از اهل تسنن حمایت و با شیعیان مبارزه می‌کند، این بدان معناست که توطئه ای علیه جهان اسلام اعم از شیعی و سنی در جریان استچه طرف هایی سخن از اختلافات واقعی میان شیعیان و اهل تسنن به میان می آورند. زمانی که می بینید اسرائیل به صورت آشکارا اعلام می کند که از اهل تسنن حمایت و با شیعیان مبارزه می‌کند، این بدان معناست که توطئه ای علیه جهان اسلام اعم از شیعی و سنی در جریان است. 
لذا ما باید با همه توان در مقابل این توطئه ایستادگی کنیم و اهداف آن را بشناسیم. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که هرآنکه بر طبل اختلافات میان شیعیان و اهل تسنن بکوبد و این توهم را القاء کند که این دو با یکدیگر مشکل دارند، تنها در زمین آمریکا و اسرائیل بازی می کند و در واقع سناریوی آنها برای جهان اسلام را اجرایی می سازد. 
*ما امروز می بینیم که برخی دولت ها از جمله عربستان سعودی اقداماتی را انجام می دهد که برای جوامع اسلامی خطر بزرگی به شمار می رود. یکی از این اقدامات، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. این عادی سازی در شرایطی اتفاق می افتد که رژیم صهیونیستی دشمن شماره یک جوامع اسلامی و امت اسلامی محسوب می شود. ارزیابی شما از این مسأله چیست؟ 
کشورهای عربی مدتهاست که عادی سازی روابط با اسرائیل را کلید زده اند اما آنچه که امروز اتفاق افتاده این است که روند عادی سازی روابط علنی شده استبه این نکته توجه ویژه داشته باشید. عادی سازی روابط کشورهای عربی و ازجمله عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی به تازگی آغاز نشده است. کشورهای عربی مدتهاست که پروسه عادی سازی روابط خود با اسرائیل را کلید زده اند. اما آنچه که امروز اتفاق افتاده این است که روند عادی سازی روابط علنی شده است، درحالی که پیشتر در خفا دنبال می شد.
طبیعی است که عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی منافع و مصالح مسلمانان را با مخاطر جدی مواجه می سازد. وقتی که اسرائیل آشکارا با جهان اسلام به دشمنی می پردازد، بنابراین جای هیچ شکی باقی نمی ماند که برقراری رابطه با آن نیز منافع مسلمانان را به خطر می اندازد. 
*در خصوص تحولات یمن نیز این سؤال وجود دارد که آیا اقدام اخیر عربستان سعودی در اعمال محاصره زمینی، دریایی و هوایی علیه مردم یمن می تواند به سست شدن اراده یمنی ها و در نهایت شکست آنها منجر شود و یا اینکه عربستان سعودی همچون گذشته از این سیاست نیز نتیجه ای نخواهد گرفت؟
در حال حاضر ۳ سال از حملات ددمنشانه ائتلاف سعودی به مردم بی دفاع یمن می گذرد. چه اتفاقی افتاده است؟ در طول این مدت نه عربستان سعودی، نه آمریکا و نه رژیم صهیونیستی موفق نشدند ملت یمن را به زانو درآورند. ائتلاف سعودی علیه یمن متشکل از ۱۷ کشور است و هیچیک از آنها تاکنون موفق نشدند مردم یمن را شکست دهند. 
بنابراین، عدم تحقق اهداف سعودیها و متحدان آنها از ورای جنگ علیه ملت یمن طی سه سال گذشته خود به تنهایی یک دستاورد و پیروزی بزرگ برای مردم یمن و همچنین ارتش و کمیته های ائتلاف سعودی علیه یمن متشکل از ۱۷ کشور است و هیچیک از آنها تاکنون موفق نشدند مردم یمن را شکست دهندمردمی به شمار می رود. ائتلاف سعودی در آینده نیز هیچ چیزی در یمن به دست نخواهد آورد. ملت یمن به حرکت خود به سمت پیروزی ادامه می دهد.
*سؤال آخر اینکه آیا تصور نمی کنید که مواضع جامعه جهانی و به ویژه سازمان ملل متحد در قبال جنگ عربستان سعودی علیه مردم یمن «دوگانه» است؟
ملت یمن طی سه سال گذشته هیچ حسابی روی کمک های آنچه که از آن به عنوان «سازمان ملل» و یا «جامعه جهانی» یاد می شود، باز نکرده است. ملت یمن روی رزمندگان خود حساب می کند؛ هرچند که هم اکنون چیزی به اسم موازنه قدرت در جبهه نبرد با سعودی ها وجود ندارد و یک جنگ نابرابر علیه یمن درجریان است.
مواضع سازمان ملل و جامعه جهانی در قبال مردم یمن و جنگ علیه آنها خجالت آور استمواضع سازمان ملل و جامعه جهانی در قبال مردم یمن و جنگ علیه آنها خجالت آور است. همانگونه که گفتم مردم یمن هیچ حسابی روی سازمان ملل و جامعه جهانی باز نکرده اند. مطمئن باشید در آینده هم این نهادها هیچ حمایتی از ملت یمن نمی کنند. جامعه جهانی و سازمان ملل بر روی قتل و کشتار رژیم سعودی سرپوش می گذارند؛ کما اینکه بر روی سایر جنایتها علیه مستضعفان در سراسر جهان سرپوش می گذارند.
کد مطلب : ۱۳۷۳۲۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.