۰

آماده حمله مجدد به سوریه هستیم

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۳
آماده حمله مجدد به سوریه هستیم
نیکی هیلی در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست روسیه و در واکنش به اقدام غیرقانونی و یکجانبه آمریکا، انگلیس و فرانسه علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: ما یک هفته و در پنج جلسه درباره حمله شیمیایی سوریه صحبت کردیم. دیشب وقت حرف زدن تمام شد و آمریکا، انگلیس و فرانسه نه برای انتقام، نه برای تنبیه و نه به عنوان حرکت سمبلیک، این حمله را انجام دادند.

نماینده آمریکا با طرح این ادعا که حمله کردیم تا استفاده از سلاح شیمیایی از طرف رژیم سوریه جلوگیری شود، اظهار کرد: روسیه می گوید مدارکی برای حمله شیمیایی وجود ندارد اما آمریکا،‌ فرانسه و انگلیس بعد از بررسی مدارک و حقایق این اقدام را کردند.

هیلی که کشورش همواره حامی تروریست بوده و برای چندمین بار به کشورهای مستقل، حملات نظامی یکجانبه داشته است، ادامه داد: ما هر کاری که می توانستیم در حوزه دیپلماسی انجام دادیم تا برنامه سلاح های شیمیایی در سوریه متوقف شود. ما فقط یک بار به دیپلماسی فرصت ندادیم، ما بارها به آنها فرصت دادیم.

وی اضافه کرد: پوتین قول داده بود که تمامی سلاح های شیمیایی را از خاک سوریه خارج می کند و می بینیم که این اتفاق نیفتاده است. پیام ما واضح است؛ آمریکا اجازه نخواهد داد که رژیم اسد از سلاح شیمیایی استفاده کند.
|
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد درحالی که مغایر قوانین بین المللی به یک کشور دیگر حمله نظامی کرده اند، بدون اظهار شرمندگی از نادیده گرفتن منشور ملل متحد به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت، مفتخرانه تکرار کرد: صبح امروز، رئیس جمهوری ترامپ به من گفت اگر سوریه دوباره از سلاح شیمیایی استفاده کند، سلاح های آمریکا آماده شلیک است.
 
 
هیلی همچون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از الفاظ غیردیپلماتیک و اهانت بار علیه دمشق استفاده کرد و گفت: دیشب ما قلب تاسیسات شیمیایی را هدف قرار دادیم و مطمئن هستیم که به این برنامه ضربه زدیم. اگر رژیم اسد آن قدر احمق باشد که بخواهد ما را دوباره امتحان کند، ما حاضریم این مسیر را پیگیری کنیم.

پیش از این نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نسبت به استفاده از اینگونه ادبیات در نشست شورای امنیت هشدار داده بود.

انگلیس

کارن پیرس نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد که کشورش در تبعیت از قانون داخلی آمریکا به یک کشور مستقل حمله نظامی کرد هم در این نشست از اقدام دولت خود دفاع کرد و گفت: ما تمام تلاش خود را کردیم که ضربه به غیرنظامیان را به حداقل برسانیم.
 
وی افزود: نخست وزیر انگلیس گفته است که موضع ما در مورد مسئول حمله شیمیایی به دوما مشخص است و سرویس های اطلاعاتی ما تایید کرده اند که دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.
 
 
وی افزود: در دوما حتی داعش حضور ندارد و تصاویر سرویس های اطلاعاتی ما نشان می دهد که نیروهای دولت سوریه با هلی کوپتر در هفتم آوریل وارد دوما شدند و از سلاح شیمیایی استفاده کردند. معارضان از هلی کوپتر استفاده نمی کنند.

نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد ادامه داد: در این شورا باید مشخص شود که اگر ما پاسخ نظامی نداریم،‌چه پاسخی داریم و اگر به سمت اقدام نظامی می رویم این اقدام باید متناسب و حداقل ضربه به غیرنظامیان باشد.
 
پیرس اضافه کرد: سوریه تمامی سلاح های شیمیایی اش را نابود نکرده و به خارج از کشور نفرستاده است. ما در قطعنامه های برای مقابله با استفاده از سلاح شیمیایی و استفاده از نیروی نظامی پیشنهادهایی دادیم اما روسیه همه را وتو کرد. روسیه جلوی اقدامات قانونی و بین المللی را برای پاسخگویی سوریه در مقابل جنایات هفت ساله گرفته است.
 
 
وی در اظهاراتی مضحک مدعی شد که به همراه فرانسه و آمریکا برای رسیدن به راه حل سیاسی در سوریه تلاش خواهند کرد و افزود: ما چهار اقدام را مدنظر داریم؛ برنامه شیمیایی سوریه باید متوقف شود و تمامی دارایی شیمیایی آنها برای ابد نابود شود.

نماینده انگلیس افزود: به سرعت درگیری ها باید متوقف شود و راه کمک رسانی باز شود؛ رژیم سوریه باید به روند ژنو برگردد و باید افراد مسئول برای جنایات جنگی و استفاده از سلاح های شیمیایی پاسخگو باشند.

فرانسه

در ادامه اظهارات متحدان ناقض حقوق بین الملل در حمله به سوریه، فرانسوا دلاتره نماینده فرانسه در سازمان ملل هم گفت: فرانسه تردیدی ندارد که دولت بشار اسد مسئول حمله شیمیایی در دوما بوده است.

وی افزود: زمانی که سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرد می دانست چه می کند. آنها می خواستند میزان تحمل جامعه بین المللی را آزمایش کنند. سکوت سازمان ملل و شورای امنیت در برابر این حمله ها جایز نیست و جایی برای صبر و تحمل وجود ندارد.

نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد ادامه داد: ما اقدام خود را با شفافیت کامل و با تبعیت از اصول انسانی انجام دادیم. بسیاری می گویند که ما از منشور سازمان ملل تخلف کردیم اما این منشور برای مقابله با جنایتکاران تنظیم نشده است.

دلاتره این اظهارات را درحالی مطرح کرد که هنوز هیچ مرجع بین المللی اصل حمله و همچنین مسئولان آن را مشخص نکرده است.
 
وی اظهار کرد: منشور سازمان ملل ما را برای واکنش متناسب و مناسب با تهدیدات مسئول دانسته است. واکنش ما در چارچوب قوانین بین الملل و برای حفظ امنیت بین الملل بود.
 
 
سفیر فرانسه با بیان این که ما چهار درخواست اصلی در مورد سوریه داریم، گفت: خلع تاسیسات شیمیایی سوریه به صورت کامل، پایان دادن به حضور داعش و گروه های تروریستی، بازشدن راه های کمک رسانی به تمام سوریه و تلاش واقعی برای رسیدن به راه حل سیاسی در سوریه و رسیدن به سیستم انتقال سیاسی، خواسته های ما است.

دلاتره افزود: در آینده نزدیک با همراهی انگلیس و آمریکا قطعنامه ای در این راستا پیشنهاد خواهیم داد.

آمریکا به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه) صبح شنبه به بهانه حمله شیمیایی در دومای سوریه، دمشق پایتخت سوریه را هدف حمله موشکی و هوایی قرار داد.

تروریست های سوری مدعی شده اند که شهر دومای سوریه شامگاه شنبه (۱۸ فروردین)، هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته و ‏در جریان آن ۷۵ نفر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند‎.

دولت سوریه، داشتن هرگونه دخالتی را در این حمله شیمیایی رد کرده و سفیر و معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد هم ‏استفاده از سلاح شیمیایی را روش کثیف تروریست ها برای جلب توجه دانسته است‎.‎‏

به دنبال این حمله ادعایی شیمیایی، وزارت خارجه سوریه دعوت ‌نامه‌ای رسمی برای سازمان منع تسلیحات شیمیایی فرستاده و از این سازمان درخواست کرده بود که تیم تحقیقاتی خود را به دوما بفرستد تا در آنجا در باره استفاده از سلاح شیمیایی تحقیق کنند.

دمشق در پی توافقی که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت، تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل داده بود و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات دمشق ارائه نشده است.
 
 
 
کد مطلب : ۱۳۷۸۸۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.