۰

بخشایش اردستانی:روحانی در 1400 حمایت علنی از لاریجانی نخواهد کرد/ روحانی حاصل شرایط اضطرار جریان اصلاحات بود/

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۸
در ششمین سال ریاست جمهوری حسن روحانی قرار داریم اما یک سئوال مهم هنوز در تحلیل های سیاسی پاسخ منطقی و روشنی کسب نکرده است. پایگاه رأی حسن روحانی کجاست؟ آیا او همچون روسای جمهور گذشته می تواند مدعی باشد که آرایش در انتخابات متعلق به خود اوست؟
احمد بخشایش اردستانی پاسخی صریح به این سئوالات دارد، «خیر». او می گوید «روحانی حاصل شرایط اضطرار جریان اصلاحات بود وگرنه خودش هیچ پایگاه رأیی ندارد».
او درباره میزان تمایل روحانی برای رئیس جمهور شدن شخصیتی همسو با خودش در دولت آینده گفت: همه روسای جمهور علاقه دارند که خط فکری آنها در دولت بعد از خودشان ادامه پیدا کند و رئیس جمهوری سرکار آید که با آنها همفکر باشد تا وقتی به قدرت رسید در سابقه عملکردی دولت گذشته کنکاش نکند و کارهای انجام شده را زیر سئوال نبرد. آقای روحانی هم از این اصل مستثنی نیست. رسم حکومتداری در ایران این طور است که سال اول تخریب، سال دوم بررسی و فهم و سال سوم سازندگی است.
این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره اینکه روحانی از میان لاریجانی، جهانگیری، آذری جهرمی و واعظی ترجیح می دهد کدامیک رئیس جمهور شوند؟ یادآور شد: احتمال دارد روحانی با لاریجانی ببندد ولی روحانی خودش محصول اضطرار بود. یعنی وقتی پایگاه اجتماعی اصلاحات پشت سر او قرار گرفت به پیروزی رسید.
وی افزود: سال 92 نوبت اصلاح طلبان بود که به قدرت برسند اما چون گزینه رأی آوری نداشتند مجبور شدند از روحانی حمایت کنند تا در پناه او وارد عرصه مدیریت اجرایی کشور شوند و مسئولیت و سهم بگیرند. حالا باید دید چه وضعیتی بر انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 حکم فرماست. آیا اصلاح طلبان همچنان دست شان از داشتن نامزد رأی آور خالی است یا خیر؟ پاسخ این سئوال مشخص می کند اصلاح طلبان با لاریجانی راه می آیند یا خیر.
بخشایش اردستانی با بیان اینکه روحانی در 1400 حمایت علنی از لاریجانی نخواهد کرد اظهار کرد: اگر هم حمایت کند حمایتش اثر نخواهد داشت. روحانی همچون آقای خاتمی نمی تواند بگوید تکرار می کنم و تکرار می کنم او تأثیرگذار باشد.چون حمایت اصلاح طلبان اثرگذار است و به لاریجانی شانس پیروزی می دهد نه حمایت آقای روحانی.
وی ادامه داد: در حالت عادی اصلاح طلبان پشت سر آقای لاریجانی قرار نمی گیرند مگر آنکه نامزد مطلوب آنها نتواند از شورای نگهبان کار ورود به صحنه انتخابات را دریافت کند که در این صورت همچون سال 92 در حالت اضطرار قرار می گیرند.
این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه روحانی بعد از ریاست جمهوری محبوبیت کنونی خاتمی و احمدی نژاد را در جامعه نخواهد داشت، ادامه داد: خاتمی در دوره ریاست جمهوری خودش به لحاظ اقتصادی و معیشتی خوب عمل کرد اما روحانی با رواج گرانی ها و کوچک کردن سفرهای مردم به خرمن اعتمادعمومی آتش زد.
بخشایش اردستانی گفت: احمدی نژاد خوب عمل کرد، در اوج تحریم ها نگذاشت مردم زیاد آثار تحریم را لمس کنند، به همین خاطر همچنان محبوب است اما روحانی تحریم را به بطن جامعه آورد و بر روی سفره های مردم ولو کرد.
کد مطلب : ۱۴۴۰۷۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.