۰

روحانی: از تحریم نمی‌ترسیم، اما جنگ اقتصادی بدون سختی معنا ندارد

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۲
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه شورای اداری استان گلستان با بیان اینکه "افتخار می کنیم که مانند جنگ ۸ ساله، در جنگ اقتصادی هم ناقض تعهدات کشور نبوده ایم"، گفت: هدف ترامپ، جدایی مردم از نظام، دست شستن از استقلال و انزوای ایران است اما او هم موفق نشد و نخواهد شد.رئیس‌ جمهور وحدت، همدلی و همراهی همه جانبه مردم را برای غلبه بر مشکلات و شکست طرح‌های دشمن مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز همه باید دست به دست هم داده و دشمن را شکست داده و از مسیر سخت تحریم عبور کنیم و مطمئن باشیم که همه این اهداف با صداقت، راستگویی و ایمان به حق امکان‌پذیر است.
روحانی ، همدلی، وحدت و اتحاد میان مسئولین استان گلستان را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: البته در این مسیر تلاش آیت‌الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان بسیار تأثیرگذار بوده است و به فضل الهی و با تلاش‌ها و فداکاری‌های انجام شده، امنیت و همدلی خوبی در سطح استان وجود دارد.
اهم اظهارات روحانی به شرح زیر است:
* امنیت و همدلی اساس توسعه کشور است. بدون تردید اگر در جایی امنیت و همدلی وجود نداشته باشد، سرمایه نیز به آن منطقه وارد نمی‌شود، لذا توسعه نیز اتفاق نمی‌افتد. استان گلستان در کنار برخورداری از نعمت امنیت و همدلی، از تنوع اقلیمی و جاذبه‌های زیبای طبیعی، تاریخی و گردشگری نیز برخوردار است که با استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توان در مسیر رفع مشکلات و بهبود زندگی مردم گام برداشت.
* امروز در شرایط تحریم قرار داریم بدین معنا که شرایط عادی و طبیعی نیست، قرار داشتن در این شرایط سخت بدین معنا نیست که از تحریم بترسیم و از اهداف خود دست برداشته و عقب‌نشینی کنیم، اما به هر حال شرایط جنگ اقتصادی ویژگی‌های خاص خود را دارد. همچنان که در شرایط جنگ تحمیلی نمی‌شد که انتظار داشت شهید، مجروح و بمباران وجود نداشته باشد.
* جنگ تحمیلی بر ملت ایران تحمیل شد و ما ۸ سال در مقابل آن ایستادگی و مقاومت کردیم البته به طور طبیعی در این مدت خسارت‌های مادی و معنوی هم در کنار پیروزی‌های بزرگ داشتیم. اینکه فردی ۳۰ سال روی ویلچر و یا روی تخت قرار داشته باشد، کار آسانی نیست و جانباز شدن سختی‌ها و دشواری‌هایی برای فرد جانباز، خانواده و فرزندانش دارد. از این رو به سازمان برنامه و بودجه و استاندار گلستان تأکید کردم که هر چه سریع‌تر آسایشگاه جانبازان استان را تکمیل کرده و در اختیار جانبازان عزیز  قرار دهند.
* ابرقدرت مستبدی به نام آمریکا با کمک صهیونیست‌ها و مرتجعین منطقه جنگ اقتصادی بزرگی را بر ملت ایران تحمیل کرده  و معلوم است که این جنگ می‌تواند شهید، مجروح و خسارت داشته باشد، اما مهم این است که باید در مقابل آن ایستادگی کنیم و البته در این جنگ ما نیز خسارت‌هایی به دشمن می‌زنیم.
* افتخار دولت دوازدهم این است که ما آغازگر این مسیر نبودیم. البته به طور مداوم ما را تحریک کردند که شروع‌کننده باشیم و در این راه دولت دوازدهم خدمت بزرگی به ایران و ملت بزرگ ایران انجام داد که در آینده ابعاد و زوایای مختلف این کار دولت دوازدهم را برای مردم بازگو خواهم کرد.
* شاید اگر دولت دیگر و شرایط دیگری در کشور حاکم بود، ما آغازگر می‌شدیم. البته خیلی تحریک کردند که ما را لبه آتش ببرند که یک جا نقض‌کننده باشیم تا بلافاصله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانیه داده و به واسطه آن فشارها و قطعنامه‌های مختلف علیه کشورمان صادر گردد.
* افتخار دولت این است که آغازگر و متجاوز به حقوق بین‌المللی نبوده است، همانطور که در جنگ ۸ ساله نیز ایران آغازکننده حمله به عراق نبوده و صدام جنگ را بر ملت ایران تحمیل کرد امروز هم آغازگر جنگ اقتصادی آمریکا، صهیونیست‌ها و مرتجعین منطقه هستند چرا که هنوز هم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام می‌کند که ایران کاملاً به تعهدات خود پایبند بوده است.
* هنوز هم وقتی آقای ترامپ ریاست شورای امنیت سازمان ملل را برعهده گرفته و با تشکیل جلسات مختلف به دنبال اعمال فشار و محکوم کردن ایران است، به جز خودش همه ۱۴ عضو از برجام و ایران دفاع می‌کنند و این رسوایی تاریخی بزرگی است که در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است و این پیروزی و موفقیت بزرگی است که متعلق به ملت ایران و دیپلماسی کشورمان است. ملت ایران را سربازان مقدم جنگ اقتصادی، نیروهای مسلح و دیپلماسی کشورمان است. تمام پیروزی‌ها و موفقیت‌هایی که در عرصه‌های مختلف به دست آورده‌ایم متعلق به ملت بزرگ ایران است.
* هدف اول صدام در جنگ سرنگونی انقلاب اسلامی بود و اگر در این هدف موفق نبود، جدا کردن خوزستان از ایران را هدف دوم خود قرار داد و اگر در هیچ کدام از این اهداف توفیقی نداشت به دنبال آن بود که در قراردادهای مختلف کشورمان را مجبور به عقب‌نشینی کند، اما به هیچ یک از اهدافش نرسید.
* آمریکا نیز در جنگ اقتصادی چندین هدف را دنبال می‌کند، هدف اصلی آمریکا این است که مردم ایران از نظام اسلامی جدا شوند و دیگر راه شهدا و علما را ادامه نداده و برای استقلال، امنیت، آزادی، ایمان، اعتقاد و هویت ایرانی و اسلامی خود حاضر به فداکاری نباشند اما به فضل الهی در این هدف خود به هیچ‌وجه موفق نخواهد شد چرا که ملت ایران به اسلام، عشق می‌ورزند و مصمم هستند راه استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران را مانند ۴۰ سال گذشته با قدرت ادامه دهند.
*منزوی کردن ایران هدف دیگر آمریکا از جنگ اقتصادی علیه ملت ایران است. بدون تردید هرگونه پیشرفت و توسعه در کشور با انزوا همخوانی ندارد چرا که اگر صادرات نداشته باشیم و سرمایه‌ گذاری و تکنولوژی پیشرفته وارد کشور نشود، قرار گرفتن در مسیر رشد و توسعه بسیار دشوار و چه بسا نشدنی است.ضمن اینکه اگر کالا صادر نشود، کیفیت آن ارتقاء نمی‌یابد و تولید کننده کالا در مسیر صادرات و ورود به بازار رقابت جهانی ناچار است که کیفیت تولیدات خود را افزایش و قیمت را کاهش دهد.
* انحصار و عدم رقابت بلای بزرگی برای کشور است، در کشورمان در هر موضوعی که رقیب وجود نداشته باشد، شاهد پیشرفت در آن نیز نخواهیم بود و انحصار و انزوا، کشور را به عقب می‌اندازد. چرا تولید دچار مشکل می‌شود؟ اگر کالایی تولید شود، اما به فروش نرسد، بدون تردید، کارخانه تعطیل می‌شود، لذا تقاضا است که تولید را تحریک می‌کند.
* اگر تکنولوژی هم نباشد، نمی‌توان به راحتی مسیر توسعه را طی کرد، برخی تکنولوژی‌ها را باید خودمان بسازیم و گاهی نیز نیاز داریم که آن را وارد کنیم و اگر تکنولوژی‌های پیشرفته از خارج خریداری شود، بدون تردید مسیر میانبری برای پیشرفت طی خواهیم کرد. همانطوری که اگر برای صنعت هسته‌ای تکنولوژی را وارد نمی‌کردیم، چه بسا ۳۰ سال آینده به وضعیتی که الان در آن هستیم دست می‌یافتیم.
* در دوران ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با یک کشوری مذاکره و یک عدد سانتریفیوژ به کشور وارد کردیم و غنی‌سازی را با سرعت بهتری آغاز نمودیم. چه بسا اگر آن را وارد نمی‌کردیم، شاید ۱۰ الی ۲۰ سال عقب‌تر از شرایط کنونی بودیم. در دوران جنگ تحمیلی نیز وقتی به دنبال موشک ضد زره بودیم، نقشه ساخت آن را خریداری کردیم و در زمستان سال ۶۲ بود که با آقای هاشمی رفسنجانی برای تست آن موشک حضور یافتیم البته ما می‌توانستیم بالاخره خودمان آن موشک را بسازیم اما بی‌تردید سال ۶۲ نمی‌توانستیم آن را تولید و تست کنیم.
 
کد مطلب : ۱۴۵۳۱۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.