۰

روحانی: تلاش ما برای جلوگیری از افزایش ناامنی در منطقه است

تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۹
روحانی: تلاش ما برای جلوگیری از افزایش ناامنی در منطقه است
به گزارش عصر تعادل رییس جمهوری با بیان اینکه ریشه بسیاری از مسائل خطرناک در منطقه ما از تحریم غیر قانونی آمریکا نشات می‌گیرد، تاکید کرد: اراده ما بر این است که ناامنی و تنش در منطقه بالا نرود و امیدواریم آمریکایی‌ها دست از اقدامات غلط خود بردارند، البته آنها می‌دانند که اگر اقدام دیگری علیه منافع ما انجام دهند با عکس‌العمل شدیدتر مواجه خواهند شد.

به گزارش پنجشنبه شب پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والسلمین حسن روحانی شامگاه امشب در تماس تلفنی "سیریل رامافوسا" رییس جمهوری آفریقای جنوبی با تاکید براینکه اراده ما بر این است که ناامنی و تنش در منطقه بالا نرود، افزود: ریشه بسیاری از مسائل خطرناک در منطقه ما از تحریم غیر قانونی آمریکا نشات می‌گیرد و امیدواریم همه کشورهای دوست با موضع گیری مناسب خود درمورد این اقدام غیر قانونی، آمریکا را وادار کنند به قانون برگردد.

روحانی اتخاذ موضع از سوی کشورها در مورد ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد قاسم سلیمانی را بسیار مهم دانست و تاکیدکرد: ما باید به آمریکایی‌ها اعلام و تفهیم کنیم که جهان نمی‌پذیرد آنها اقدامات جنایتکارانه انجام دهند.

رییس جمهوری با بیان اینکه سردار سلیمانی در سال‌های اخیر به طور مداوم با تروریسم، مخصوصا داعش مبارزه کرد، اظهار داشت: این جنایت  مردم ما را در برابر کشورهای متجاوز یکپارچه تر و منسجم تر کرد.

روحانی از آفریقای جنوبی به عنوان کشور دوست که همیشه در کنار ایران بوده است نام برد و افزود: مردم ما نسبت به مردم آفریقای جنوبی همواره و بویژه در دوران مبارزه علیه آپارتاید، نگاهی دوستانه داشته‌اند.

رییس جمهوری افزود: همیشه میان ما و دولت آفریقای جنوبی همکاری‌های بسیار خوبی در سازمان‌های بین المللی بوده و امیدوارم در محکومیت این تروریسم دولتی  باز هم در مجامع بین المللی همصدا باشیم.

روحانی با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور  ابراز امیدواری کرد که وزیران امورخارجه برای اجرایی کردن سندهای همکاری تلاش کنند و روابط دو کشور در همه زمینه‌ها اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی بیش از پیش توسعه یابد.

 رییس جمهوری آفریقای جنوبی نیز ضمن تسلیت شهادت سردار سلیمانی به دولت و مردم ایران از طرف دولت و ملت آفریقای جنوبی، ترور شهید سلیمانی را بزدلانه خواند و گفت: من از شنیدن خبر شهادت سپهبد سلیمانی که در میان مردم بسیار محبوب بود، شوکه شدم و این اقدام را شدیدا محکوم می‌کنیم.

رامافوسا هچنین با برشمردن ضرورت توسعه روابط دو کشور در همه زمینه‌ها، افزود: کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور می‌بایست بیش از پیش فعال شده و موضوعات دو جانبه را مورد بررسی قرار دهند.
مرجع : ایرنا
کد مطلب : ۱۴۷۱۲۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}