۰

تقاضای پاپ سابق برای لغو مجوز کشیشی مردان متاهل 

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۵
تقاضای پاپ سابق برای لغو مجوز کشیشی مردان متاهل 
به گزارش عصر تعادل بندیکت شانزدهم پاپ سابق به‌طور رسمی از پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان خواست برنامه صدور مجوز کشیش‌شدن برای مردان متاهل را به‌کلی کنار بگذارد.

یک شورای کلیسای مستقر در این منطقه از آمریکای لاتین، به واتیکان پیشنهاد داده است برای مقابله با این چالش، مردان همسردار میانسال و مسن را به کشیشی بپذیرد. امری که با توجه به شرط تاریخی تجرد برای کشیش های کلیسای کاتولیک، به شدت مجادله برانگیز شده است.

پاپ فرانسیس باید در این مورد تصمیم گیری کند. بندیکت شانزدهم که در سال ۲۰۱۳میلادی از رهبری واتیکان کناره گیری کرد، در کتابی که با مشارکت «رابرت سارا» از محافظه کاران کاردینال های کاتولیک نوشته، مخالفت جدی خود با چنین احتمالی را اعلام کرده است.

روزنامه فیگاروی فرانسه روز یکشنبه برای نخستین بار بخش هایی از این کتاب را منتشر کرد. بندیکت شانزدهم در این کتاب از تمام کلیساهای کاتولیک جهان خواسته است تا برای حفظ نظام کنونی این مذهب و حفظ حکمت تجرد در رهبانیت، ‌ در برابر ایده امکان کشیش شدن افراد متاهل، مقاومت کنند.

پاپ سابق در مخالفت با چنین طرحی نوشته است: تاهل، انسان را در کلیت انسان تحت الشعاع قرار می دهد. این در حالی است که بندگی خدا هم به انسان در کلیتش نیاز دارد. امکان ندارد که بتوان همزمان در هر دو جایگاه (خانواده و کلیسا) ایفای نقش کرد. ۹۱۰۹

مخالفت با وجود کشیش های متاهل در کلیسای کاتولیک همزمان با افشای موارد متعدد از آزار و اذیت جنسی گسترده در این نهاد مذهبی، به شدت خبرساز شده است.

رسوایی‌های جنسی کشیش‌های کاتولیک در اروپا و آمریکا موجی از انتقادها را علیه واتیکان به راه انداخته است.
آزار جنسی کودکان و زنان یکی از اصلی‌ترین مشکلات واتیکان با کشیش‌هاست و یک سال پیش، کلیسای کاتولیک آمریکا نام بیش از یک هزار کشیش و دیگر مقام‌های کلیسا را منتشر کرد که متهم به آزار جنسی کودکان بوده‌اند.

تعدادی از کاتولیک‌ها در حالی‌ که ازدواج برای رهبران مذهبی را ممنوع کرده‌اند اما رفتارهای خشن، همجنس‌گرایی و حتی کودک‌آزاری با کودکان سه ساله را نیز مرتکب شده‌اند.
موضوع پذیرش مردان متاهل در کلیساهای کاتولیک از چند دهه گذشته مطرح شده اما اکنون این مساله به ویژه در مناطقی مانند برزیل که با کمبود شدید کشیش مواجه‌اند به طور جدی مورد توجه قرار گرفته است.
مرجع : ایرنا
کد مطلب : ۱۴۷۲۷۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}