پایگاه خبری-تحلیلی عصر تعادل

 
 
«فیلم ۲۱» جایگزین قانونی تاینی موویز می شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۷
 
«فیلم۲۱» تازه‌ترین سامانه ویدیوی درخواستی است که در فضای مجازی راه افتاده است؛ سامانه‌ای متعلق به موسسه «قرن۲۱» که مخاطبان از دوبله فیلمهای خارجی این موسسه خاطره ها دارند.
به گزارش عصر تعادل، «فیلم۲۱» تازه‌ترین سامانه ویدیوی درخواستی است که در فضای مجازی راه افتاده است؛ سامانه‌ای متعلق به موسسه «قرن۲۱» که مخاطبان از دوبله فیلمهای خارجی این موسسه خاطره ها دارند.

محمدمهدی جعفری مدیرعامل «قرن۲۱» با اشاره به تلاش برای جلب مخاطبان مجازی در سامانه «فیلم۲۱» به سایت «نمایش خانگی» گفت: «فیلم۲۱» در واقع ادامه موسسه «قرن۲۱» است و تلاش خواهیم کرد از فضای مجازی برای ارتباط بیشتر برای مخاطبان بهره بگیریم.

جعفری ادامه داد: در ابتدای راه اندازی «فیلم۲۱» نزدیک به ۲۳ هزار دقیقه سریال، انیمیشن و فیلم سینمایی دوبله شده خارجی که همگی دارای مجوز هستند را در سامانه ارائه داده ایم. نزدیک به ۴۰۰ تا ۵۰۰ عنوان فیلم ایرانی هم در سامانه بارگذاری شده و به تدریج هم بخش خارجی و هم بخش ایرانی به غنای بیشتری خواهد رسید. عرضه این حجم عناوین مجاز در تاریخ ویدیوی درخواستی ما بی سابقه است.

مدیرعامل «قرن۲۱» افزود: قابلیت مهمی را که در «فیلم۲۱» ایجاد کرده‌ایم استفاده محصولات برای همه جور سرعت اینترنتی است. تماشای آنلاین محصولات، از پخش معمولی تا اچ.دی را دربرمیگیرد و همین باعث میشود مخاطبانی حتی با اینترنتهای سرعت پایین هم بتوانند از محصولات استفاده کنند.

محمدمهدی جعفری درباره هزینه‌ای که کاربران برای استفاده از «فیلم۲۱» باید بدهند اظهار داشت: کاربران می‌توانند با اشتراک ماهانه فقط ۱۵ هزار تومان هرچقدر که می‌خواهند فیلم و سریال و انیمیشن ببینند. ضمن اینکه اگر کسی بخواهد فیلمها را به صورت تکی ببیند هم می‌تواند با صرف هزینه‌ای بین هزار تا ۳هزار تومان این کار را انجام دهد. درباره مصرف اینترنت هم برای کاربرانی که از شرکتهای طرف قرارداد استفاده میکنند اینترنت رایگان است.

جعفری با اشاره به اینکه در حیطه ویدیوی درخواستی به عرضه فیلم و سریال بسنده نخواهد کرد خاطرنشان ساخت: در حیطه سینمای ایران به دنبال برنامه‌سازی با محتوای قوی هستیم و در بحث خارجی هم سعی می‌کنیم برنامه های سینمایی باکیفیت خارجی را دوبله کرده و عرضه کنیم.

مدیرعامل موسسه باسابقه «قرن۲۱» تأکید کرد: سعی می‌کنیم پیشروی حضور موسسات ویدیورسانه در حوزه ویدیوی درخواستی باشیم؛ آینده برای این مدیوم است. تا یکی دو سال آینده دیگر فقط ویدیوی درخواستی است که به کار مخاطبان می‌آید و ما سعی خواهیم کرد هم برای محصولات خودمان و هم برای محصولات دیگر موسسات فضایی آرمانی برای عرضه فراهم کنیم.

یکی از اخبار مرتبط با ویدیوی درخواستی هفته های اخیر تعطیلی سامانه عرضه فیلم «تاینی موویز» بود. محمدمهدی جعفری با اشاره به اینکه از هر گونه رقابت مجاز در حیطه ویدیوی درخواستی استقبال میکند به سایت «نمایش خانگی» گفت: خودم جزو اولین نفراتی بودم که از «تاینی موویز» به خاطر سرقت محصولات «قرن۲۱» شکایت کردم. متأسفانه دست اندرکاران این سایت بدون هر گونه پرداخت حق مولف بسیاری از عناوین دوبله شده «قرن۲۱» را در سایتشان بارگذاری کرده بودند و این رویه اصلا حرفه ای نبود.

جعفری با اشاره به اینکه تا مدتها آرشیو «تاینی موویز» متصل بود به آرشیو موسسات مجاز خانگی بیان داشت: اینها نه حقوق خارجی فیلمها را میخریدند و نه حق دارندگان داخلی رایتها را به رسمیت می شناختند. آرشیو ابتدایی شان متصل بود به فیلمهای موسسات مجاز و برخی محصولات تلویزیون و تازه در دو سال اخیر استودیوی دوبله راه انداخته بودند و برخی فیلمها را به صورت غیرمجاز دوبله میکردند. بماند که اصلا مجوز فعالیت نداشتند. آنها هم میتوانستند مثل خیلی دیگر از موسسات به طریق قانونی مجوز فعالیت بگیرند و قانونی کار کنند اما به سراغ حاضری‌خوری و کار غیرقانونی رفتند و عاقبت هم به گرفتاری دچار شدند.

مدیرعامل قرن۲۱ درباره این دیدگاه برخی مخاطبان که حذف «تاینی موویز» را بخاطر ترس موسسات مجاز از رقابت دانسته اند بیان داشت: رقابت باید برابر باشد. وقتی قانون یک کشور را قبول می کنیم باید به قانون پای بند باشیم اما «تاینی موویز» دنبال رقابت نابرابر بود وگرنه میتوانست برود خیلی زودتر از اینها به دنبال دریافت مجوز قانونی فعالیت و البته دریافت حق پخش صاحبان آثار.

محمدمهدی جعفری تأکید کرد: این حق قانونی همه شهروندان است که در هر حیطه ای که فکر میکنند در آن استعداد دارند کار کنند اما این نمیشود که گروهی بدون دریافت مجوز و با پر کردن آرشیوشان با محصولات دیگران به درآمدزایی بپردازند.
کد مطلب: 132993
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: تاینی مویز ، فیلم 21 ، دانلود ، فیلم ، فیلم سینمایی ، سریال ، انیمیشن ، سینمای ایران ، سینمای جهان ، عصر تعادل ، تعادل
 


 
 
کلام امیر
كُلُّ مَعْدُود مُنْقَض، وَكُلُّ مُتَوَقَّع آت.
امام(عليه السلام) فرمود: هرچيز كه قابل شمردن است سرانجام پايان مى‌گيرد و آنچه مورد انتظار است سرانجام فرا مى‌رسد.