۰

رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس: برخی در مجلس می‌خواهند توپ را به دفتر رهبری بیاندازند در حالی که این ظلم به رهبری است

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۸
رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس: برخی در مجلس می‌خواهند توپ را به دفتر رهبری بیاندازند در حالی که این ظلم به رهبری است
حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آباد غرب و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درپاسخ به این سوال که درباره FATF دائما صحبت های ضد و نقیض درباره نظر رهبرانقلاب مطرح می شود آیا واقعا این تاخیر در تصمیم گیری به این مواضع مرتبط است گفت: درعرصه سیاسی با انسان های کوچک نمی شود کار بزرگ انجام داد؛ بی تصمیمی نشان دهنده کوچک بودن رجل سیاسی است به هر حال کسانی که نماینده مجلس هستند یا در کابینه دولت قرار دارند افرادی هستند که در جایگاه  تصمیم گیری قرار دارند و نباید امور مملکت را معطل بی تصمیمی خود بکنند.
او با بیان اینکه موضوع لوایحی که مطرح شده است کاملا با مسئله FATF فرق دارد و من بارها به این مسئله اشاره کردم گفت: دنیا منتظر تصمیم ما درباره این لوایح است؛ منظور من از تصمیم، تصویب آن نیست بلکه تصمیم ما می تواند منتج به رد شود اما بلاخره باید یک تصمیم مشخص برای آن اتخاذ کرد. نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در معرض این تصمیم قرار دارند. دولت تصمیم خود را گرفته است و آن را پاراف کرده و آن را به مجلس ارجاع داده است؛ مجلس هم آن را با تحفظ تصویب کرده است و برخی از آنها مانند cft دوباره به مجلس بازگشته است که باید درباره آن تصمیم بگیریم. 
نظر رهبر انقلاب درباره FATF
نماینده اسلام آباد ادامه داد: نظر مقام معظم رهبری در این زمینه مشخص است ایشان آخرین نظری که درباره این لوایح دارند و ما از آن باخبریم این است که مجلس و دولت در این رابطه تصمیم بگیرند. حتی در جلسه ای که نمایندگان با مقام معظم رهبری داشتند ایشان تاکید کردند تا جایی که امکان دارد قوانین داخلی خودمان را تصویب کنید درباره لوایح بین المللی هم انهایی که مثبت است را لحاظ کنید و نکات منفی را اصلاح کنید.
فلاحت پیشه گفت: با وجود انکه مقام معظم رهبری بر تصمیم گیری درباره این لوایح تاکید داشتند متاسفانه بعضا  می شنویم برخی در مجلس می خواهند توپ را به دفتر رهبری بیاندازند درحالی که  این ظلم به رهبری است که بخواهیم بی تصمیمی خود را به گردن ایشان بیاندازیم. بنابراین من معتقدم این مجموعه مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام باید تصمیم خود را بگیرند. 
اولتیماتومی وجود ندارد
رئیس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: طرح این موضوع که عنوان می شود تا اکتبر یعنی 21 روز دیگر اولتیماتوم fatf تمام می شود، اشتباه است. این  یک اولتیماتو نیست بلکه fatf بیش از40 پیشنهاد را مطرح کرده است که یکی از آنها این اصلاح قوانین و الحاق به دو کنوانسیون است و هیچ ضرب الاجلی در آن وجود ندارد بلکه یک توصیه است که وزارت اقتصاد در نامه ای پیش از نشست fatf اعلام می کند چه بخشی از این توصیه ها عملی شده است. لذا قرار نیست ما این برهه زمانی را به عنوان ضرب الاجل اعلام کنیم و در نهایت باعث وارد آمدن یک فشار به جامعه شویم.
چرا تصویب FATFلازم است؟
فلاحت پیشه در پاسخ به سوالی درباره سود و ضرر تصویب و تصویب نکردن لوایح سه گانه گفت:  یک بحثی وجود دارد که به لحاظ سیاسی قابل تامل است و آن اینکه ما با آمریکا،عربستان و اسرائیل به عنوان یک مثلث دشمن مواجه هستیم  که در سال گذشته شاهد بودیم امریکا چه تلاش هایی کرد تا ایران را در لیست سیاه قرار دهد اما موفق نشد؛ امسال قرار است عربستان و اسرائیل که تا پیش از این به عنوان عضو ناظر fatf بودند در میان اعضای ثابت قرار بگیرند و ان موقع توان آمریکایی ها برای قرار دادن  ایران در لیست سیاه افزایش پیدا می کند.
او افزود: از سوی دیگر بازیگران اروپایی و کشورهای همراه ایران مانند چین و روسیه بارها به ما اعلام کرده اند که ما باید با fatf همکاری کنیم تا دست آنها برای حمایت از ایران بسته نباشد. لذا ما باید مجموعه شرایط را در نظر بگیریم و نهایتا تصمیمی را اتخاذ کنیم که به نفع کشور باشد. 
پاسخ به نگرانی ها با حق شرط
فلاحت پیشه در باره نگرانی‌های موجود از این لوایح گفت: از نظر من به عنوان شخص فلاحت پیشه ونه رئیس کمیسیون امنیت ملی  ما در این کنوانسیون های سه گانه CFT، پولشویی و پالرمو هیچ منعی برای قرار دادن حق شرط نداریم. در گذشته مجلس این کنوانسیون ها را با حق شرط امضا کرده است می توانیم  به صورت تفاهمی آنها را افزایش دهیم و سپس به ان ملحق شویم. اگر هم قرار نیست به این کنوانسیون ها بپیوندیم آنچه را که قابلیت تصویب دارد تصویب کنیم و انچه را که نمی توانیم تصویب کنیم رد کنیم اما بلاخره یک تصمیم قطعی اتخاذ کنیم.
کد مطلب : ۱۴۲۶۱۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.