۰

لایحه پر حاشیه چگونه از سد مجلس عبور کرد؟

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵
مخالفان ناکام ماندند، CFT تصویب شد. روز جنجالی مجلس با تصویب یکی از بخش های مربوط به FATF به پایان رسید.تاریخچه لوایح چهارقلو
سال گذشته دولت برای تغییر وضعیت خاکستری ایران در FATF لایحه «پالرمو یا الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته»، «لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» و «لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. لوایحی که قانون شدن شان می تواند راهی باشد، برای ورود ایران به اقتصاد جهانی و مبادلات بانکی.
بهمن 96 لایحه «پالرمو» پیش از سه لایحه دیگر در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شد و آرای موافق بر مخالف چربید. اما این بار برای تبدیل شدن به قانون با مانع شورای نگهبان روبرو شد. شورای نگهبان ضمن ایراد به ترجمه لایحه، آن را قضایی تشخیص داد و اعلام کرد «لایحه پالرمو باید از طرف رئیس دستگاه قضا تحویل دولت شود». وقتی این دو ایراد برطرف شد، به گفته عباسعلی کدخدایی شورای نگهبان از جهت محتوایی ورود کرد و 3 ایراد شامل یک ایراد ترجمه، یک ایراد جدید اصل 15 قانون اساسی و یک ایراد خلاف شرع بودن از لایحه گرفت و آن را به مجلس عودت داد، مجلس نیز برای تأمین نظر شورای نگهبان دوباره اصلاحاتی را اعمال کرد اما علی لاریجانی گفت «اگر ایرادات شورای نگهبان باقی باشد، این لایحه برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود».
بر سر بررسی لایحه دوم یعنی اصلاح قانون مبارزه با پولشویی هیاهویی در مجلس به پا شد اما نهایتا سرنوشت این لایحه به فرجام رسید و نمایندگان کلیات لایحه را تصویب کردند. البته بررسی جزئیات و تصویب نهایی آنها متوقف ماند که بعد همراه لایحه پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.
سومین لایحه‌ای که در مجلس تعیین تکلیف شد، لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم هم در مجلس بود که پس از تصویب برای شورای نگهبان ارسال شد.
اما روند بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) با پیچ و خم های زیادی همراه بود. در 20 خرداد بر اثر حواشی زیاد هنگام بررسی نهایتا با رای اکثریت نمایندگان به مدت دو ماه به حالت مسکوت درآمد. 20 شهریورماه نمایندگان به مدت دوهفته برای سرکشی در حوزه های انتخابیه رفتند و بعد از سرگیری جلسات علنی مجلس مقرر شد که این لوایح در هفته نخست مهرماه در دستورکار صحن علنی بهارستان قرار گیرد. این اتفاق افتاد و بعد از لایحه مبارزه با قاچاق، لایحه CFT در نوبت طرح گذاشته شد. در روند بررسی لایحه مبارزه با قاچاق، محبی نیا اخطار قانون اساسی داد که این لایحه باید از مسیر قوه قضائیه به دولت می رفت و چون این اتفاق نیفتاده، قطعا مورد ایراد شورای نگهبان قرار می گیرد. این اخطار به رأی نمایندگان گذاشته شد و رأی آورد بنابراین لایحه مبارزه با قاچاق مسکوت ماند تا نظر قوه قضائیه اخذ شود. بر همین اساس رسیدگی به لایحه CFT در دستور کار نخست روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی شد.
تصویب لایحه پرحاشیه
امروز یکشنبه از ساعت 6 صبح کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در محل صحن تشکیل جلسه غیرعلنی داد و کارشناسان مختلف به بحث و تبادل نظر پرداختند. این جلسه به مدت 2 ساعت و 45 دقیقه به طول انجامید و سپس زنگ آغاز رسمی جلسه مجلس به صدا درآمد و کار بررسی لایحه CFT  در پارلمان کلید خورد.
 
کد مطلب : ۱۴۳۲۴۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.