۰

آمریکا بودجه ناتو را کم می‌کند

تاریخ انتشار
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۴
آمریکا بودجه ناتو را کم می‌کند
به گزارش «عصر تعادل» ، رییس جمهور آمریکا به اتحاد ناتو ادامه می‌دهند؛ اتحادی که طی روز‌های آینده در لندن هفتادمین سالگرد تشکیلش را جشن می‌گیرد.

آمریکا پیش از این حدود ۲۲ درصد از بودجه مستقیم ناتو را تامین می‌کرد که هزینه‌های نگهداری مقر ناتو، سرمایه‌گذاری‌های امنیتی مشترک و برخی از عملیات نظامی ترکیبی را پوشش می‌داد.

با توجه به این که بودجه مستقیم ناتو نسبتا اندک و حدود ۲.۵ میلیارد دلار است و از بودجه دفاعی ملی کشور‌های عضو جدا بوده و ناتو توصیه کرده که این بودجه باید دو درصد از تولید ناخالص داخلی اعضایش باشد، این اقدام تا حد زیادی حرکتی نمادین محسوب می‌شود.

مقامات دفاعی آمریکا به شبکه خبری "سی‌ان‌ان" گفته‌اند، دولت ترامپ به دنبال کاهش مشارکتش به حدود ۱۶ درصد است که میزان مشارکت آن را به رغم داشتن اقتصادی بزرگ‌تر به سطح آلمان با ۱۴.۸ درصد می‌رساند.

مقامت آمریکا و ناتو به سی‌ان‌ان گفته‌اند، انتظار می‌رود دیگر اعضای ناتو این کاهش بودجه را جبران کنند.

ترامپ مدت‌ها متحدان ناتو و به ویژه آلمان را به عدم پرداخت دو درصد از تولید ناخالص داخلی‌شان به ناتو متهم کرده است. در حال حاضر تنها هشت مورد از ۲۹ عضو ناتو به این تعهد عمل کرده‌اند و قرار است تمامی این اعضا تا سال ۲۰۲۴ این گام را بردارند، اما تمامی آن‌ها هم‌اکنون برنامه‌ای برای این کار ندارند.

یک مقام ناتو به سی‌ان‌ان گفت: همه متحدان با فرمولی تازه برای مشارکت در هزینه‌ها موافقت کرده‌اند. طبق این فرمول، سهم هزینه‌ها برای بیشتر متحدان اروپایی و کانادا افزایش خواهد یافت، در حالی که سهم آمریکا کاهش می‌یابد. این نشانی مهم از تعهد متحدان به این اتحاد و تقسیم عادلانه‌تر بودجه آن است.

یک دیپلمات ناتو به سی‌ان‌ان گفت، این فرمول جدید طی روزای گذشته مورد توافق قرار گرفته است.

یک مقام دفاعی آمریکا نیز اظهار کرد، بودجه‌ای که آمریکا از کاهش مشارکتش در بودجه ناتو پس‌انداز می‌کند، صرف تامین هزینه دیگر اقدامات نظامی و امنیتی در اروپا، از جمله برنامه‌های کشور‌هایی مانند اوکراین و گرجستان خواهد شد که عضو ناتو نیستند، اما در خط مقدم روسیه قرار دارند.

اعضای متحد طبق فرمول توافق شده بر مبنای درآمد ناخالص ملی در بودجه ناتو مشارکت می‌کنند.
کد مطلب : ۱۴۵۵۲۲
برچسب ها :
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.