۰

تماس تلفنی روحانی با نخست وزیر سوئد

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۹
تماس تلفنی روحانی با نخست وزیر سوئد
به گزارش عصر تعادل رئیس‌جمهوری ایران در تماس تلفنی نخست وزیر سوئد گفت :‌ حضور نظامی آمریکا در منطقه فضا را متشنج کرده و عصبانیت ملت ها را بدنبال داشته است.

 حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه یکشنبه در تماس تلفنی «استفان لُوون» نخست وزیر سوئد با اشاره به ضرورت تلاش همگان برای توسعه ثبات و امنیت در منطقه، بر لزوم احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها تاکید کرد.

وی با تسلیت جان باختن تعدادی از اتباع سوئد در سانحه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تحقیقات کامل را تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه داده و تمامی آنچه بدست خواهد آمد را به روشنی در اختیار افکار عمومی جهان قرار خواهد داد.

رئیس جمهوری بیان صادقانه علت وقوع سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی توسط نیروهای مسلح ایران بلافاصله پس از بررسی های اولیه را ارزشمند و حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: باید تلاش کنیم که چنین حوادث تکان دهنده ای در هیچ جای جهان تکرار نشود.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه حضور نظامی آمریکا در منطقه و ترور سردار سلیمانی توسط آنها فضای منطقه را متشنج کرده و عصبانیت ملت ها را بدنبال داشته است، افزود: همه باید دست به دست هم داده و امنیت را به منطقه بازگردانیم و اجازه دهیم آرامش بر این منطقه حاکم شود.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه مسائل منطقه تنها توسط کشورهای منطقه و از طریق سیاسی و با گفتگو حل و فصل می شود، خاطرنشان کرد: باید به حاکمیت کشورها احترام گذاشته شود.

روحانی حمله ایران به پایگاه عین الاسد را کاملا قانونی و در راستای ماده ۵۱ منشور ملل متحد و برای دفاع مشروع ایران از خود دانست و افزود: آمریکایی ها مسئول حوادث اخیری که در منطقه اتفاق افتاده هستند و همه باید با لحنی صریح جنایت آمریکا را در منطقه محکوم کنیم.

لُوون نخست وزیر سوئد نیز در این گفتگوی تلفنی با ابراز تسلیت صمیمانه به خاطر جان باختن تعدادی از مردم ایران در سانحه سقوط هواپیما و تقدیر از ایران به خاطر قبول مسئولیت این حادثه، خواستار انجام تحقیقات شفاف در راستای دستیابی به علل این سانحه شد و آمادگی مشارکت سوئد در این تحقیقات را اعلام کرد.

نخست و زیر سوئد با بیان اینکه امروز تنش ها به گونه ای بی سابقه در منطقه تشدید شده است، گفت: باید همگان با خویشتن داری و احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی دیگر کشورها شرایط را برای برقراری ثبات و امنیت فراهم کنند.

وی افزود: سوئد به همراه سایر کشورهای اتحادیه اروپا مخالف افزایش تنش ها در منطقه بوده  و از توسعه روابط و همکاری ها با ایران در راستای گسترش ثبات و امنیت منطقه استقبال می کند.
مرجع : ایرنا
کد مطلب : ۱۴۷۲۴۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}