۰

از اول فروردین چند مسافر با علائم کرونا بوده اند؟

تاریخ انتشار
شنبه ۲ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۱
از اول فروردین چند مسافر با علائم کرونا بوده اند؟
به گزارش عصر تعادل سرپرست جمعیت هلال احمر گفت: از روز ۲۷ اسفند تا اول فروردین ماه، تعداد ۹۷۰ هزار خودرو با ظرفیت حدود سه میلیون مسافر از استان‌های درگیر کرونا خارج شده‌اند که حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از این مسافران دارای علائم بیماری کرونا مثل تب و سایر علائم بودند.

به گزارش روز شنبه  پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ کریم همتی با تبریک فرارسیدن عید باستانی نوروز به هم میهنان، گفت: این عید را به ویژه به دست اندرکاران بهداشت و درمان که این روزها از جان مایه می گذارند و هر آنچه دارند در طبق اخلاص گذاشته اند تبریک می گویم و دست تک تک آنها را می بوسم. همچنین سال نو را به همکاران گرانقدر خود در هلال احمر و خانواده ۲ میلیونی داوطلبان، جوانان و امدادگران این جمعیت تبریک می گویم و از خداوند می خواهم به عزیزان ما برای تمام زحماتی که می کشند و با تحمل سختی ها و مشقات فراوان، بهترین ساعات را در کنار مردم کشور هستند، بهترین ها را عطا کند.

وی به عدم رعایت توصیه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا در کشور گفت: در وزارت بهداشت با اعلام شیوع ویروس، بلافاصله اقدامات لازم انجام شد و وزیر بهداشت از مردم کشور خواست به دلیل شیوع کرونا و برای حفظ سلامت خودشان به سفر نروند اما از روز ۲۷ اسفند تا امروز؛ اول فروردین ماه، ۹۷۰ هزار خودرو با ظرفیت حدود ۳ میلیون مسافر از استان های درگیر کرونا خارج شده اند که حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از این مسافران دارای علائم بیماری کرونا مثل تب و سایر علائم بوده اند. کسانی که خرده می گیرند چرا قم را قرنطینه نکردید، به توصیه های وزارت بهداشت هم توجهی نمی کنند در صورتی که همین ۲ هزار و ۴۰۰ نفر هر کدام می توانند سه نفر را درگیر بیماری کنند. خروجی شهرها بسته نشد اما انتظار این بود که مردم مراعات کنند. در حال حاضر درخواست ما از هموطنان این است که به سفر نروند تا بتوانیم زنجیره انتقال را قطع کنیم و در نیمه دوم فروردین ماه روزهای آرامتری در پیش داشته باشیم.


 
کرونا سیاسی نیست

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص مهمترین توصیه ها در برابر شایعات، تحلیل ها و نگرانی های موجود در باره خطر بیماری کرونا، گفت: جمعیت هلال احمر و همه مجموعه سلامت باید به مردم آرامش بدهند، اضطراب اجتماعی را کم کنند و به شایعات که در بحران ها شدت می یابد، توجه نکنند. باید توجه داشته باشیم که کرونا به هیچ عنوان یک موضوع سیاسی نیست و با آن برخورد سیاسی نکنیم. کرونا، یک بیماری ویروسی است که اپیدمیک شده و کل دنیا را در برگرفته و مراودات فرهنگی و اقتصادی است که به گسترش این ویروس کمک می کند و ما باید کاری کنیم که زنجیره انتقال بیماری را قطع کنیم. 
 سرپرست جمعیت هلال احمر با تاکید بر ضرورت پرهیز از توهین به فرهنگ، آداب و سنن ملل دیگر گفت: اینکه به نوع غذای مردم یک کشور توهین کنیم اصلا پسندیده نیست ممکن است به بسیاری از انواع غذا در ایران هم ایراد وارد باشد ما باید این ویروس را یک بیماری با منشاء چین بدانیم اما انگ زنی در این زمینه مشکلی را حل نمی کند در مورد اینکه چرا از قم شروع شد هم به همبن ترتیب، انگ زنی پسندیده نیست ممکن بود این بیماری از ورامین و پاکدشت و یا حتی شمال کشور شروع شود. قم در شیوع این بیماری، هیچ شرایط خاصی نسبت به سایر استان های کشور، نه بستر ژنتیکی و نه بستر فرهنگی خاصی که منجر به شیوع این ویروس شود، نداشت. بنابراین لازم است از انگ زنی قومیت ها، ملل و نظایر آن جلوگیری کنیم و با پیروی از یک مرجعیتی همچون سخنان رهبر معظم انقلاب و یا مرجعی همچون توصیه های وزارت بهداشت را بپدیریم. از این منظر اینکه تمام اختیارات شورای امنیت ملی را در زمینه بیماری کرونا به این دبیرخانه سپرده شد نکته مثبتی بوده است.
 

این شایعه که مقامات وزارت بهداشت می دانستند این ویروس در قم شیوع پیدا کرده اما به دلیل انتخابات، وجود و شیوع آن را کتمان کرده اند، درست نیست. دو تا سه روز پیش از انتخابات مجلس و زمانی که بیماری و در نهایت مرگ دو نفر بر اثر ابتلا به کرونا در قم تایید شد، وزیر بهداشت با معاون اول رئیس جمهوری جلسه فوق العاده داشت و توصیه ها و مواردی که باید رعایت شود، متذکر شد. بنابراین وزارت بهداشت بعد از به یقین رسیدن در مورد شیوع کرونا سلامت مردم را در نظر گرفته و مراتب و توصیه های لازم را به اطلاع  همگان رساند.

وی در مورد قرنطینه نشدن شهر قم با وجود شیوع کرونا در این استان گفت: برای اجرای قرنطینه، شرایط خاص هر کشور را باید در نظر بگیریم. در این خصوص هیچ نسخه واحدی وجود ندارد. باید بسترهای جامعه شناختی خاص هر کشور و ظرفیت های آن کشور را در نظر بگیریم در چین با شیوع کرونا حکومت نظامی اعلام شد، در اروپا که فرهنگ خاصی وجود دارد؛ مردم فرانسه در پی شیوع کرونا، از در منزل خود کنترل می شوند. اما این موارد در کشور ما قابل اجرا نبود. بحث قرنطینه یک بحث علمی است، باید جمیع جهات در نظر گرفته شود. شرایط خاص کشور ما، پیش زمینه ها و مشکلات اقتصادی و مشکلات فرهنگی منجر به این شد که قرنطینه در کشور اجرایی نشود ممکن بود شیوع کرونا مثلا در استان قزوین رخ می داد باز هم هیچ تفاوتی نداشت و قرنطینه اجرا نمی شد  و ... به هرحال فرهنگ ما، ویژگی های جامعه شناختی مردم کشور ایران با کشورهای دیگر متفاوت است و نه در مرحله پیشگیری و نه در مرحله درمان نمی توان از نسخه کشور چین یا کشورهای دیگر پیروی کرد. بنابراین در این خصوص، چگونگی قطع زنجیره انتقال را مد نظر قرار دادیم.  
 
 
چرا ماسک به چین هدیه دادیم؟

وی همچنین در خصوص انتقادات موجود در زمینه اهدای ماسک از سوی هلال احمر ایران به چین همزمان با بحران شیوع کرونا در این کشور گفت: نکته مهم این است که ما باید درک کنیم در یک دهکده جهانی زندگی می کنیم مشکلات ما بی ارتباط به مشکلات عراق و افغانستان و یا حتی چین در آن سوی دنیا نیست و همه در یک زنجیره هستیم. یکی از اصول هفتگانه هلال احمر، اصل جهانشمولی است یعنی همین بحث که وقتی چین گرفتار شد ما حدود ۲۰۰ میلیون تومان ماسک اهدا کردیم اما زمانی که شیوع این ویروس در ایران گسترش یافت، کشور چین محموله ای به ارزش حدودی ۱.۳ میلیون دلار به ایران شامل کالا، تجهیزات پزشکی، ماسک و گان پزشکی اهدا کرد. همچنین یک تیم ۵ نفره از متخصصان این کشور برای مشاوره و کمک به کنترل بیماری به ایران آمدند و هنوز مراودات و تعاملات با این تیم ادامه دارد. علاوه بر این، بسیاری از کشورهایی که حتی با ما ارتباط سیاسی خیلی خوبی هم ندارند مثل کشور امارات در حال حاضر برای کمک به کنترل این بیماری به ایران کمک مالی داشته اند. باید در نظر داشت که در حال حاضر وارد یک جنگ شده ایم. تعداد تلفاتی که کرونا در کل دنیا می دهد از جنگ هم بیشتر است. در این شرایط، یک اصل پذیرفته شده این است که به هر کسی در هر جای دنیا که گرفتار شده است، کمک کنیم. 
 
کمبودی وجود ندارد

سرپرست جمعیت هلال احمر با بیان اینکه وضع اقتصادی کشور ایران به اندازه اروپا و آمریکا مناسب نیست اما بیماری کرونا برای این کشورها هم مشکلات بیشماری پدید آورده، افزود: با وجود مشکلات اقتصادی، اعتماد خوبی میان مردم و مسئولان در ایران ایجاد شده است. ما با دستان خالی اما با وجود مردم مهربان و گرانقدری که پای کار آمده اند و بسیج تمام امکانات مجموعه نظام، تاخیر در تامین وسایل و تجهیزات لازم در چند روز ابتدایی شیوع ویروس، برطرف شده و کمبود جدی ای در این حوزه نداریم.
 
وی اقدامات هلال احمر در حوزه مقابله با ویروس کرونا را نیز برشمرد و گفت: هلال احمر روزانه ۱۰ تا ۱۵ هزار ماسک و به همین میزان هم مواد ضدعفونی کننده تولید می کند. همچنین گان های پزشکی با کمک هلال احمر و دیگر دستگاه ها در حال تولید است. البته جمعیت هلال احمر بلافاصله پس از شیوع کرونا در چین در چند زمینه فعالیت خود را آغاز کرده بود؛ مطالب آموزشی مهم در زمینه پیشگیری از کرونا قبل از شیوع این بیماری در ایران آماده شده و در فضای مجازی در اختیار مردم قرار داده شده بود. این نکات آموزشی ۳۷ میلیون بار تاکنون دیده شده است. همچنین با همکاری سازمان نظام پزشکی حدود ۳۷۰ تا ۳۸۰ هزار نفر در یک سامانه آنلاین آموزش های لازم برای پیشگیری از بیماری را فرا گرفته بودند.
 
غربالگری خروجی ۱۳ استان

وی افزود: در حال حاضر غربالگری مسافران خروجی استانها بنا به تصمیم ستاد مدیریت بیماری کرونا به هلال احمر سپرده شده و هلال احمر با استقرار ۴۰۰ پایگاه، مسئول پایش سلامت مسافران در خروجی ۱۳ استان کشور با همکاری نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی و راهداری هاست. هلال احمر همچنین در موضوع نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا هم ورود کرده و از ۱۰ هزار تخت مورد نیاز برای این بیماران، تامین ۲ هزار و ۶۰۰ تخت به هلال احمر سپرده شده است علاوه بر این، بیمارستان نورافشار جمعیت هلال احمر را در شهر تهران به عنوان معیین بیمارستان مسیح دانشوری در نظر گرفتیم.
سرپرست جمعیت هلال احمر در پایان ابراز امیدواری کرد که در دوره مدیریت جدید، اعتماد میان هلال احمر و مردم به بالاترین سطح ممکن برسد.
مرجع : ایرنا
کد مطلب : ۱۵۰۲۷۳
برچسب ها :
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}