پایگاه خبری-تحلیلی عصر تعادل

 
 
بازتاب رسانه های دنیا از حماسه مردم در تشییع پیکر آیت الله هاشمی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۹
 
رسانه های غربی مراسم اقامه نماز، تشییع و خاکسپاری پیکر «آیت ‌الله هاشمی رفسنجانی» رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهور پیشین را پوشش دادند.
بازتاب رسانه های دنیا از حماسه مردم در تشییع پیکر آیت الله هاشمی
به گزارش عصرتعادل، خبرگزاری فرانسه گزارش داد: ده ها هزار نفر از مردم ایران از اوایل صبح امروز در دانشگاه تهران جمع شده اند تا پیکر «آیت الله اکبر هاشمى رفسنجانی» رئیس جمهور پیشین خود را تشییع کنند.مردم به شکل گسترده ای در خیابان های اطراف دانشگاه دیده می شوند.
قرار است این شخصیت برجسته که روز یکشنبه در سن 82 سالگی درگذشت، در حرم «امام خمینی» رهبر انقلاب اسلامی ایران به خاک سپرده شود.
رهبرانی از همه جناح های سیاسی در مراسم تشییع جنازه شرکت دارند.پوسترهایی از آیت الله هاشمی نیز در سراسر پایتخت نصب شده است.
از زمان رحلت آیت الله هاشمی سیل پیام های تسلیت از داخل و خارج ارسال شده است.حتی کاخ سفید هم در اقدامی بی سابقه پیام تسلیت ارسال کرد.
«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید گفت: «رئیس جمهور پیشین ایران یک شخصیت برجسته در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود و آمریکا به خانواده و عزیزان او این فقدان را تسلیت می گوید.»
وی افزود: «او یک چهره مهم در ایران بود. اما تاثیر بالقوه این رویداد بزرگ در سیاست ایران را نمی توان حدس زد.»
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد هزاران نفر از ایرانیان و مقامات دولتی برای تشییع پیکر آیت الله رفسنجانی در اطراف دانشگاه تهران تجمع کردند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی از یاران نزدیک به «آیت الله  سید علی خامنه ای» و امام خمینی و از حامیان اصلی «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران بود.
شبکه تلویزیونی المیادین نیز خبر برگزاری مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی در دانشگاه تهران را منتشر کرد.
شبکه العربیه نیز گزارش داد ده‌ ها هزار نفر در مراسم تشییع پیکر رئیس جمهور پیشین ایران، شرکت کردند. 
این شبکه گزارش داد مراسم تشییع پیکر وی با حضور مقامات، اقشار مختلف مردم و اعضای خانواده ایشان در دانشگاه تهران برگزار شد.
شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق نیز خبر برگزاری مراسم تشیع پیکر آیت الله هاشمی در دانشگاه تهران و اقامه نماز  توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی را منتشر کرد.
شبکه سماء پاکستان نیز گزارش داد صدها هزار نفر در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور داشتند. 
این شبکه خبری در حالی که از حضور بسیاری از مقامات لشکری و کشوری در این مراسم خبر داد، آنچه را «عدم حضور «محمد خاتمی» رئیس جمهور پیشین ایران در این مراسم نامید»، بسیار برجسته خواند.
این شبکه بر حضور سردار «قاسم سلیمانی» - که او را شخصیتی بحث برانگیز در غرب خواند – نیز بسیار تاکید کرد.
این شبکه همچنین گزارش داد: «فیلم های ویدئویی در رسانه های اجتماعی منتشر شده است که نشان می دهد شماری از شرکت کنندگان در این مراسم در خیابان های اطراف محل تشییع پیکر هاشمی شعارهای شان از خاتمی و میرحسین موسوی یاد می کنند.»
شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی نوشت: هزاران نفر برای تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی به خیابان ها آمدند. 
«درسا جابری» خبرنگار الجزیره در تهران گزارش داد: «این اتفاقی بسیار غم انگیز در جمهوری اسلامی است. این اتفاقی بسیار غیر منتظره بود. بسیاری از ایرانیان می گویند که از این فقدان شوکه و بسیار اندوهگین شده اند.»
پوسترهایی از آیت الله هاشمی در سراسر پایتخت نصب شده و ایرانیان سیاهپوش شده اند.
شبکه تلویزیونی المنار نیز گزارش داد که  مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی صبح در دانشگاه تهران و با اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آغاز شد، و با مراسم تشییع و تدفین در حرم امام خمینی (ره) به پایان می‌رسد.
این شبکه افزود که در این مراسم روسای قوای سه گانه، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی، ائمه جمعه سراسر کشور، وزیران دولت یازدهم و معاونان رییس جمهوری، استانداران و دیگر مسوولان لشگری و کشوری حضور دارند.
المنار تاکید کرد که همچنین جمعی از سفیران کشورهای خارجی در تهران و سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و برخی مقامات دیگر کشورها در این مراسم شرکت دارند.
این شبکه در ادامه تصریح کرد که بسیاری از مردم از ساعاتی پیش برای شرکت در این مراسم در دانشگاه تهران و خیابان های اطراف حضور یافتند.
المنار همچنین تاکید کرد که مسئولان رسمی ایران و مردم فقدان آیت الله هاشمی را ضایعه بزرگی برای این کشور و جهان اسلام می دانند.
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نیز حضور مردم در مراسم تشییع  پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی را ده ها هزار نفری خواند و نوشت: تمامی معابر اصلی منتهی به دانشگاه تهران مملو از جمعیت بود.
یک مدرس رایانه در یک مدرسه خصوصی به این روزنامه گفت: «من به عنوان یک ایرانی ای در این مراسم شرکت کردم و نمی توان کمک های هاشمی رفسنجانی را در جهت بهبود اوضاع سیاسی به نفع مردم در سال های اخیر از یاد ببرد.»
این روزنامه در ادامه نوشت:آیت الله هاشمی از یاران نزدیک رهبر جمهوری اسلامی ایران بود.
راشا تودی نیز اعلام کرد که ده ها هزار نفر در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی شرکت کردند.
این شبکه تلویزیونی روسی افزود که ده ها هزار نفر امروز صبح در دانشگاه تهران و اطراف آن حاضر شدند تا در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی شرکت کنند.
راشا تودی تاکید کرد که در این مراسم شماری زیادی از شخصیت های سیاسی و نظامی از گرایش های مختلف شرکت کردند.
روزنامه های انگلیسی گاردین، ایندیپندنت، و دیلی میل نیز با بازتاب حضور گسترده مردمی در این مراسم، آیت الله هاشمی رفسنجانی را شخصیتی برجسته و قدرتمند خواندند.
روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم نیز خبر برگزاری مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی را به نقل از خبرگزاری فرانسه منتشر کرد.
روزنامه گالف تایمز قطر با انتشار خبر حضور گسترده مردمی در مراسم تشییع و خاکسپاری آیت الله هاشمی، او را «پدر اعتدال گرایان و اردوگاه های اصلاح طلب ایران» خطاب کرد و نوشت: «هاشمی فردی بود که مرگ او باعث شد حتی کاخ سفید در اقدام بی سابقه ای پیام تسلیت برای خانواده و عزیزانش ارسال کند.»
خبرگزاری ترند آذربایجان نیز گزارش داد رهبر جمهور اسلامی ایران و خیل عظیمی از نمازگزاران بر پیکر آیت الله رفسنجانی نماز خواندند.
خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز گزارش داد که مراسم تشییع پیکر آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران تحت تدابیر شدید امنیتی با حضور جمع کثیری از مردم، مقامات سیاسی و نظامی این کشور ساعت 8 و 30 دقیقه به وقت محلی مقابل دانشگاه تهران برگزار شد. نماز میت نیز بر پیکر هاشمی به امامت آیت‌ الله سید علی خامنه ‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اقامه شد.
این خبرگزاری به شکل لحظه به لحظه این مراسم را پوشش داد.
روزنامه «آنکارا تایمز» ترکیه نیز در صفحه توییتر خود نوشت: ایرانیان مراسم تشییع و خاکسپاری باشکوهی برای رئیس جمهور پیشین خود برگزار کردند.
روزنامه «الشروق» مصر نیز نوشت ده ها هزار نفر از مردم ایران در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رئیس جمهوری پیشین، در تهران شرکت کردند.
کد مطلب: 106054
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: تشییع، تدفین، ایت الله هاشمی، حرم امام، عصر تعادل، تعادل
 


 
 
ماه رمضان مبارک
اللَّهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضَانَ