۰

علی آهنی: ایران هیچگاه به دنبال جنگ نبوده

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۸
به گزارش عصرتعادل، شبکه پنج تلویزیون فرانسه (TV5) روز یکشنبه در گفت و گو با علی آهنی سفیر ایران در فرانسه،نظرات وی را درباره بحران و درگیری های جاری در سوریه جویا شد.

مجری این گفتگوی تلویزیونی در ابتدای این مصاحبه این پرسش را مطرح کرد که ایران تا کجا می خواهد از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت کند؟

سفیر ایران در پاریس پاسخ داد: روابط ایران و سوریه روابطی خاص و راهبردی است. در زمان جنگ ایران و عراق و زمانی که صدام حسین به ایران حمله کرد، ما تنها بودیم و این سوریه بود که تا انتها در کنار ما ایستاد. سوریه از ایران برای مبارزه با تروریسم کمک خواسته اند. تروریسم پدیده است که مردم سوریه سالهاست با آن روبرو هستند و ما به آنها در زمینه مبارزه با تروریسم کمک می کنیم.

مجری پرسید: این حمایت تا به کی ادامه دارد؟

علی آهنی در پاسخ گفت: ببینید! بشار اسد رئیس جمهوری است که از جانب مردم انتخاب شده است و تا زمانی که آنها می خواهند وی بر سر کار باشد، ما از او حمایت می کنیم زیرا مردم سوریه از او حمایت می کنند.

خبرنگار دیگری از سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس پرسید: اما بعد از پنج سال همچنان بحران در سوریه ادامه دارد و هزاران نفر جان خود را از دست داده اند. این درگیری ها تا کی ادامه دارد؟

آهنی پاسخ داد: به هر حال ماجرای دردناکی است که مردم سوریه با آن روبرو شده اند.
این تروریست ها با حمایت مالی و نظامی برخی از کشورها بر مردم سوریه تحمیل شد. اکنون چه می شود، کرد؟به هر حال سوریه با بحران بزرگی روبرو است و ما باید به مردم این کشور کمک کنیم.

خبرنگار دیگر پرسید: ایران از همان ابتدای درگیری ها در کنار رژیم بشار اسد بود؟ ایران نقشی اساسی در نبردهای زمینی سوریه ایفا می کند. آیا ایران از سخنان بشار اسد که پندی پیش درباره تمامیت ارضی سوریه گفته بود، حمایت می کند؟

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس پاسخ داد: قطعا همینگونه است. تمامیت ارضی و استقلال سوریه موضوعی است که در اولویت است و ایران از آن قاطعانه حمایت خواهد کرد.
خبرنگار شبکه پنج تلویزیون فرانسه پرسید: یعنی شما معتقد هستید که تمامیت ارضی سوریه از صلح در این کشور مهم تر است؟

علی آهنی گفت: البته صلح هم بسیار اهمیت دارد اما صلح و تمامیت ارضی و استقلال باید در کنار هم باشند تا مردم سوریه از بحران رهایی یابند و آرامش بار دیگر به این کشور بازگردد.
خبرنگار پرسید: آقای سفیر! امکان دارد درباره کشورهایی که معتقدید به گروه های تروریستی در سوریه کمک های مالی می کنند، توضیحات بیشتری بدهید و آنها را معرفی کنید؟ چه کسانی از این گروه ها کمک حمایت می کنند؟

علی آهنی پاسخ داد: اگر به عقب برگردید و به گذشته نگاه کنید، به خوبی خواهید دید که این کشورهای متحد آمریکا در منطقه هستند که هم در سوریه و هم در عراق به تروریست ها کمک مالی می کنند. به خوبی می توانید متوجه شوید که چه کشورهایی هستند و نیازی نیست من نام آنها را اعلام کنم.

خبرنگار پرسید: آیا منظورتان عربستان، ترکیه و قطر است؟

سفیر ایران در فرانسه گفت: همه چیز کاملا روشن است و شما در مقاله ها و تحلیل هایتان بارها نام آنها را ذکر کرده اید و اگر بخواهید الان هم می توانید بگویید.

این کشورهای نمی خواهند و اجازه نمی دهند که بحران سوریه حل و فصل شود. آنها تصور می کنند که حمایت از گروه های تروریستی به نفعشان است اما سخت در اشتباه هستند.
خبرنگار پرسید هدف آنها از این اقدام چیست؟

آهنی پاسخ داد: تصور می کنند ایران که اکنون یک قدرت منطقه است، می خواهد شیعیان در سوریه تقویت کنند. ما اصلا به اختلاف و نبرد میان شیعه و سنی فکر نمی کنیم همه آنها مسلمان هستند.

آنها از قرنها پیش همزیستی مسالمت آمیزی با هم داشته اند در سوریه ،در عراق، در ایران و جاهای دیگر. اقلیتهای زیادی وجود دارند که همزیستی مسالمت آمیز دارند چه اتفاقی در سالهای اخیر افتاده که می شنویم بین شیعیان و سنی ها جنگ است.

علی آهنی در پاسخ به پرسشی درباره تلاش برخی کشورها برای اختلاف انداختن میان شیعه و سنی نیز گفت: ایران به هیچ عنوان به دنبال جنگ نیست. ما معتقد هستیم که کشورهای منطقه برای برقراری صلح باید با هم همکاری داشته باشند. این همکاری شامل عربستان سعودی نیز می شود. ما هیچ دشمنی با عربستان سعودی نداریم و بر این باوریم که دو کشور مسلمان ایران و عربستان دو بازیگر مهم منطقه ای هستند که باید برای حل و فصل بحرانها گفت و گو همکاری داشته باشند.
کد مطلب : ۱۱۲۳۸۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.