۰

فرجی‌راد: مذهب عاملی متغیر در استراتژی ژئوپلیتیکی ایران است

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۴
به گزارش عصر تعادل، عبدالرضا فرجی راد در سمینار "امنیت منطقه ای در غرب آسیا: چالش ها و روندهای نوظهور" که صبح امروز در شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد، خاطرنشان کرد: فرآیند تصمیم گیری های کلان ملی با شناخت دقیق فضاهای راهبردی آغاز می شود و کشور ها اصولا بر اساس برخورداری از سطوح قدرت، به گسترش حوزه نفوذ و افزایش نقش در منطقه یا مناطق پیرامونی خود می‌پردازند و البته این در صورتی است که از ظرفیت‌های لازم به منظور بسط نفوذ برخوردار باشند.
وی ادامه داد: این ظرفیت‌ها در کد ژئوپلتیکی هر کشور بر اساس استراتژی ژئوپلیتیک خود که شرح وظیفه هر کشوری را در روابط خارجی بر اساس پتانسیل های آن تعریف می کند به دست می آید.
مدیرکل حوزه ریاست شورای راهبردی روابط خارجی خاطرنشان کرد: شرح وظیفه ایران کدی دارد که در  منطقه لازم است و باید از آن بهره گیرد.
وی ادامه داد: عوامل متغیر ژئوپلیتیک داخلی و بیرونی از جمله تاریخ و تمدن، مذهب، وسعت، جمعیت و همسایگان ژئوپلیتیکی منطقه ای را برای ایران رقم زده است. کشوری می تواند قدرت منطقه‌ای خود را حفظ و تداوم بخشد که از همه عوامل ثابت و به ویژه عوامل متغیر ژئوپلیتیکی خود بهره مند شود.
فرجی راد افزود: مذهب یکی از عوامل متغیر ژئوپلیتیکی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به عنوان عاملی متغیر در استراتژی ژئوپلیتیکی ایران نقش برجسته ای بازی کرده و این نقش به ویژه در یک دهه اخیر به جهت استفاده از توان حداکثری خود بیشتر شده است که امروز به "ژئوپلیتیک مقاومت" معروف شده است.
وی با اشاره به اهمیت ژئوپلیتیک مقاومت با توجه به شکل گیری هویت‌های نو ظهور در عراق، سوریه، یمن، لبنان، افغانستان و پاکستان این سوال را مطرح کرد که با توجه به استراتژی ژئوپلیتیکی ایران و کد آن آیا باید تا انتها صرفا از ژئوپلیتیک مذهب و یا ژئوپلیتیک مقاومت بهره جست و یا همراه با آن به ژئوپلیتیک های دیگر از جمله ژئوپلتیک تمدنی و غیره نیز با توجه به وسعت جغرافیایی آن توجه کرد تا حوزه های نفوذ ایران در مقابل رقبا تداوم داشته باشند؟
کد مطلب : ۱۳۷۴۳۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.