۰

ادامه دعواي ترامپ با چيني ها بر سر اقتصاد جهان

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۶
برآیند نبرد رو به گسترش دو کشور چین و آمریکا نشان می دهد چرخه های اقتصادی و عرضه و تقاضا بسرعت در حال از هم پاشیدن است و هر روز کشورهای بیشتری از شرایط موجود ابراز نگرانی می کنند.
در این میانه شماری از کشورها امیدوار هستند به جای چین صادرات به آمریکا را در اختیار بگیرند و از طرف دیگر تعدادی از آنها هراس دارند که نبردهای تجاری وضعیت عرضه، تقاضا و مصرف در آن کشورها را نیز به هم بریزد.
اقتصاد دنیا یک بار در سال 2008 میلادی دچار مشکل و بحران بدهی و مالی شد و حتی در آن زمان هم این چین بود که با بسته 600 میلیارد دلاری اقتصادی به عبور از بحران کمک زیادی کرد.
اما اکنون وضعیت متفاوت است زیرا چین اصلی ترین هدف جنگ تجاری آمریکاست و دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور که می گوید باید با پکن رابطه خوبی داشت همچنان علیه تجارت چین می تازد و هر روز ضربه ای دیگر به پیکره اقتصادی این کشور وارد می کند.
به نظر می رسد ترامپ از یک سو با اظهارات خوشایند در مورد پکن سعی می کند دولتمردان این کشور را فریب دهد و از آنها امتیازات سیاسی بگیرد و از طرف دیگر با ابزارهای تجاری در حال سست کردن برنامه های اصلاحات اقتصادی چین است.
در واقع هدف بزرگی که ترامپ در سر می پروراند اینکه به گفته او اولین اولویت ها به آمریکا داده شود و برای تحقق آن لازم است اقتصاد چین تحت فشار قرار گیرد.
نباید فراموش کرد چین بشدت به اقتصاد وابسته است و حتی امنیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود را مدیون سیاست های اقتصادی اش است و به همین سبب آسیب پذیری این کشور در عرصه تجارت و اقتصاد به دلیل پهناور و پرجمعیت بودنش بیش از کشورهای دیگر است.
کارشناسان معتقدند آمریکا بدجور دیگر کشورها را تهدید می کند و اکنون اقتصاد جهان درمعرض مخاطره است.
آنان با اشاره به هدف قرار گرفتن مکزیک، چین، کانادا و اتحادیه اروپا می گویند که نظام عرضه و صادرات در دنیا در به هم ریختگی بسر می برد و بیم آن می رود که نرخ بیکاری فزاینده شود و شرکای تجاری از یکدیگر جدا شوند.
این اظهارات حاکی از نگرانی های فزاینده ای است که نشات گرفته از نبرد دو اقتصاد بزرگ دنیاست و حالا باید دید که چین و آمریکا چطور می توانند این جنگ را در شرایطی که می رود از کنترل آنها خارج شود مهار کنند.
کد مطلب : ۱۴۰۸۵۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.