۰

ابلاغ دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز به صرافان

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۷
ابلاغ دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز به صرافان

«نرخ فروش ارز صرافی‌های مجاز معتبر حداکثر یک درصد بالای نرخ خرید مندرج در سامانه «نیما» و «سنا» خواهد بود.»

براساس این ابلاغیه «خرید و فروش ارز به صورت اسکناس (معاملات جزئی بر مبنای مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها) از سوی صرافی‌های مجاز معتبر صرفا با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا): امکان‌پذیر است.»

«صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند نسبت به خرید ارز بصورت اسکناس با رعایت مقررات ارزی و مقررات مبارزه با پولشویی اقدام کنند.»
در این ابلاغیه بانک مرکزی آمده است: «فروش ارز به صورت اسکناس از سوی صرافی‌های مجاز معتبر بابت مصارف ارزی خدماتی به شرح فهرست اعلام شده با رعایت مقررات ارزی و مقررات مبارزه با پولشویی مجاز است.»

«صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند حداکثر پنج درصد از حواله‌های ارزی خریداری شده را تبدیل به ارز به صورت اسکناس کنند و در چارچوب مصارف بند ۶ فوق به فروش رسانند، همه هزینه‌های نقل و انتقالات و تبدیل های ارزی نیز برعهده مشتری خواهد بود.‏»

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بازار امروز به دلیل آنکه قرار بود خرید و فروش ارز توسط صرافی ها آزاد شود، از ساعات آغازین، قیمت ها را کاهشی کرد اما صادر نشدن دستورالعمل جدید از سوی بانک مرکزی در این زمینه از سویی و نیز مشخص نبودن قیمت ها در بازار ثانویه سبب شد تا پس از ساعاتی از شدت کاهش نرخ ها در بازار کاسته شود.

عصر دیروز دست اندرکاران کانون صرافان جلسه‌ای را با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی برای هماهنگی در زمینه آغاز مجدد فعالیت خود داشت. هرچند خبر رسمی از این جلسه منتشر نشده، اما گفته می‌شود یکی از محورهای آن جلوگیری از ادامه فعالیت صرافی های غیرمجاز بوده است.
کد مطلب : ۱۴۱۷۵۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.