۰

تاثیر تغییر شرایط پرداخت سود بانکی بر بازارها چیست؟

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۷
تاثیر تغییر شرایط پرداخت سود بانکی بر بازارها چیست؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد با وقوع شوک ارزی، تمایل به نقد شوندگی بالا رفته و در نتیجه سهم سپرده‌های کوتاه مدت افزایش یافته بود. پرداخت سود روزشمار به سپرده های کوتاه مدت موقعیتی خاص را برای سپرده‌گذاران فراهم می‌کرد. دسترسی سریع به نقدینگی برای تغییر و تبدیل و سرمایه گذاری از یک سو و پرداخت سود از طرف بانک ها از سوی دیگر، امکان مدیریت پولی را برای سیاست گذار فراهم نمی کرد.حالا اما شرایط تغییر کرده است. بر اساس آخرین تصمیم شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی، بانک ها از بهمن ها مکلف هستند تا سود ماه شمار را جایگزین سودهای روز شمار کنند؛ بخشنامه ای که موجب واکنش های فراوان در میان مردم به عنوان سپرده گذاران، مسوولان بانک ها و همچنین اقتصاددانان شد.
بر اساس بخشنامه‌ بانک مرکزی، بانک‌ها موظفند سود بانکی را بر اساس حداقل مانده در ماه محاسبه و به مشتریان خود پرداخت کنند و به نوعی نرخ سود روزشمار سپرده های بانکی به ماه شمار تبدیل شود.
به اعتقاد برخی از کارشناسان بازار پولی و مالی و  اقتصاددانان تغییر شیوه پرداخت سود بانکی دارای مزایایی است که عمده ترین آن  از بین رفتن امکان فعالیت متخلفان و سوء استفاده کنندگان (دلالان و رانت خواران) در این پروسه می شود.
نگاهی به وضعیت اقتصاد و همچنین شبکه بانکی نشان می دهد که به دلیل پرداخت سود روزشمار، دارندگان پول و سرمایه های بالا ترجیح می دادند، در چنین حساب هایی سرمایه گذاری کرده و پول خود را برای دریافت سود بیشتر به اجبار ماه های طولانی نزد بانک به امانت نگذارند و به این صورت علاوه بر برخورداری از دریافت سود حساب های روز شمار و کوتاه مدت، مانع گردش مالی فراوان در حساب های بلند با سود منطقی می شدند که این مساله پرداخت تسیهلات به بخش تولید و صنعت را سخت تر می کرد.
هرچند به گفته اقتصاددانان شیوه پردخت سودهای روزشمار در بانکداری استاندارد جهانی از جایگاهی برخوردار نیست و سپرده گذاران فقط می توانند از سودهای جاری و بلند مدت بابت سرمایه گذاری خود بهره ببرند.
اقدام اخیر بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را می توان اقدام موثری در جهت گام برداشتن در مسیر رسیدن به شیوه استاندارد بانکداری جهانی به شمار آورد زیرا به حتم موجب محدود شدن دایره اختیار دلالان و رانت خواران و سوء‌استفاده کنندگان از امکان رسیدن به سود در کوتاه‌ترین زمان ممکن خواهد شد.
در ماه های گذشته نوسانات نرخ ارز و طلا و بالارفتن لحظه ای قیمت آنها سبب شده بود تا برخی از دارندگان پول های کلان در حساب های روزشمار پول خود را برای چند روز و یا حتی چند ساعت از بانک خارج کرده و پس از داد و ستد در بازار طلا و ارز و کسب سود، دوباره آن را علاوه بر سود بدست آمده به حساب خود بازگردانند و همچنان مشمول دریافت سود روزشمار باشند.
این اقدام و الزام بانک ها به ارایه سود ماه شمار این بار مانع جدی بر سر راه متخلفان است که به حتم علاوه بر سیاست های بانک مرکزی درحیطه کنترل نرخ ارز می تواند راهکاری برای ممانعت از ایجاد نوسان از سوی دلالان و … باشد.
در صورت اجرای بخشنامه جدید بانک مرکزی، این افراد دیگر به راحتی نمی توانند پولهای خود را حتی برای چند ساعت از بانک خارج کنند زیرا پرداخت سود ماه شمار متعلق به آنها با مشکلاتی مواجه خواهد شد.کارشناسان بر این باورند که با این روش می تواند بخشی از گردش نقدینگی را کنترل کرد و در مسیر کاهش قرار داد.
تاثیر تغییر شیوه پرداخت سود بر بازار 
بررسی‌ها نشان می دهد تغییر شیوه پرداخت به شکلی غیر مستقیم بر بازار تاثیر می‌گذارد .
بانک
بسیاری از کارشناسان معتقدند کسانی که درآمدشان از محل دریافت سود بانکی است با این تغییر ترجیح می دهند نسبت به افتتاح سپرده های بلند مدت اقدام کنند که در این صورت بازارهای موازی کانند بازار طلا و سکه با هجوم کمتر سرمایه ها روبرو می شوند . در عین حال سپرده های کوتاه مدت نیز به سپرده هایی احتصاص پیدا می کند که افراد به طور روزانه با آن سر و کار دارند، به عنوان مثال حساب هایی که حقوق کارمندان، کارگران و ... بدان واریز می شود . 
 تقوی ، استاد دانشگاه علامه می‌گوید: این تصمیم در ذات خود تصمیم خوبی است و اگر همراه با ثبات اقتصادی و اطمینان بخشی نسبت به آینده اجرا شود می‌توان امیدوار بود که بازارهای موازی تاثیر نگیرند اما اجرای این سیاست با نااطمینانی نسبت به آینده بازار و نوسان‌های چشمگیر قیمت، نگهداری پول را غیر اقتصادی کرده و زمینه را برای هجوم نقدینگی به بازارهایی چون ارز و سکه و طلا فراهم می‌کند از این رو ضرورت دارد بانک مرکزی همزمان با اجرای این سیاست مولفه های جانبی را مد نظر قرار دهد . به گفته وی موفقیت این طرح در گرو شرایط اقتصادی خواهد بود و به خودی خود این تصمیم نمی تواند تاثیری بر شرایط بگذارد. 


 
کد مطلب : ۱۴۵۱۷۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.