۰

مرگ سالانه ۴هزار و ۵۰۰نفر در آلودگی هوای تهران

تاریخ انتشار
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۱
سالانه ۴هزار و ۵۷۳نفر براثر آلودگی هوا در تهران فوت می‌کنند؛ سکته قلبی و مغزی،بیماری‌های ریوی و تنفسی و حتی ارتباط مستقیم و غیرمستقیم سایر بیماری‌ها چون آلزایمر و پارکینسون، از جمله اثرات آلودگی هوا بر روی بدن انسان است. کارشناسان قرار گرفتن طولانی مدت در معرض انتشار ذرات ریز معلق (PM۲.۵ ) را عامل اصلی بیماری‌های مرتبط با آلودگی هوا می‌دانند. در شهر تهران ۷۰درصد آلودگی هوا و تولید ذرات معلق به دلیل وجود منابع متحرک یعنی اتومبیل‌ و سوخت آن‌هاست.
در سال‌های گذشته،به دلیل نگاه مدیریت شهری به روند توسعه شهر، عمدتا به ساخت بزرگراه‌هاو تونل ها توجه شده و فضای شهری به جای توجه به انسان محوری وبرنامه برای زندگی بهتر آن‌ها، تلاش برای حضور راحت تر خودروها شده است، تا جایی که حتی ٢٩ دی‌ماه، روز هوای پاک؛ گاهی رکورد آلوده‎ترین روز سال را به خود اختصاص می‌داد و نخواستن ما را در استفاده نکردن از خودروی شخصی به رخ آسمان می‌کشید.مدیریت جدید شهری تهران گرچه با چالش های عدیده‌ای مواجه است، اما تلاش می‌کند با کاهش هزینه‌های غیر ضروری و محدود کردن فعالیت‌های کم ‌اثر،منابع را صرف آبی‌تر کردن آسمان پایتخت با توسعه حمل و نقل عمومی و در راس آن مترو کند .
باید دانست انجام این امور فقط ۵۰درصد راه ما برای تنفس هوایی پاک است؛ در کنار نیاز شهر به کمک دولت، بزرگترین یاری‌رسان مدیریت شهری در داشتن هوایی پاک، مردم، یعنی خود شماهستید، با تغییر رفتار و استفاده از حمل و نقل عمومی به جای استفاده از خودروی شخصی، همراه ما برای زندگی سالم‌تر باشید. برای داشتن آسمانی پاک، فرزندانی سالم و محیط‌زیستی عاری از آلودگی، استفاده از خودروی شخصی را به حداقل برسانیم.
 رییس کمیسیون سلامت،محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران
 
کد مطلب : ۱۴۵۳۲۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.