۲

رانت به اکران سینما هم رسید

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۸
رانت به اکران سینما هم رسید
به گزارش عصر تعادل، آخرین فیلم مجیدی در اقدامی غیرمنتظره و در حالی ‌که حدود ٣٠ فیلم در انتظار اکران در سینماها هستند، برای دومین‌بار اکرانش را آغاز کرده است.
سخنگوی شورای نمایش در این‌باره گفته: «اگر این فیلم در سینماهای پایتخت جای فیلم دیگری را اشغال کرده بود، این حرف منطقی بود؛ اما این فیلم در پردیس کورش به نمایش درآمده و جای فیلمی را هم تنگ نکرده است.»
این اتفاق در حالی رخ داده که فیلم مجید مجیدی در نوبت اول اکرانش هم با توجه به سانس‌های مختلفی که در اختیار داشت، فروش بسیاری از فیلم‌ها را در سینماهای مشترک تحت‌تأثیر قرار داده بود.  فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله» از ٢٠ آذرماه به مناسبت هفته وحدت دوباره به سینماها بازگشت اما آن‌طور که پخش‌کننده اعلام کرده قرار است اکران آن تا بهمن‌ماه و با افزایش سالن ادامه یابد. با توجه به تعداد قابل توجه فیلم‌های در نوبت اکران در نیمه دوم سال، این اتفاق می‌تواند اعتراضاتی را به دنبال داشته باشد. اما غلامرضا فرجی، سخنگوی شورای صنفی نمایش به‌ آی‌سینما می‌گوید كه فیلم مجید مجیدی به خاطر آورده‌ای که برای سینمای ایران داشته زمان اکران مشخصی ندارد و نمایش آن می‌تواند ادامه داشته باشد.
محمدرضا صابری، مدیرعامل دفتر پخش نورتابان روز گذشته از ادامه اکران «محمد رسول‌الله» تا جشنواره فیلم فجر خبر داده و گفته است: «اکران دوم این فیلم از ابتدای هفته وحدت آغاز شده و با اقبال بسیار خوب مخاطب مواجه شده که به همین دلیل سانس‌های پردیس کورش افزایش یافته و در حال حاضر در سه سانس ١١ صبح، ١٥ و ١٩ به نمایش درمی‌آید. استقبال کم‌نظیر مخاطب باعث شد به این تصمیم برسیم که فیلم تا زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر همچنان در پردیس کورش نمایش داده شود.»
او درباره اکران مجدد این فیلم در شهرستان‌ها نیز این‌طور توضیح داده است: «فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله» ابتدا در تهران به نمایش درآمد که بلافاصله مشهد هم اعلام نیاز کرد و در سینما هویزه مشهد هم فیلم به نمایش درآمد. بعد از اقبال مخاطب در مشهد این فیلم در شیراز هم به نمایش درآمد.» این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که نزدیک به سی فیلم هنوز در نوبت اکران امسال هستند و بسیاری از پخش‌کنندگان نگران اکران محدود فیلمشان و به‌اصطلاح فیلم‌سوزی هستند. غلامرضا فرجی، سخنگوی شورای صنفی نمایش در پاسخ به دلیل افزایش سالن‌های نمایش‌دهنده «محمد رسول‌الله» هم در این‌باره به ‌آی‌سینما گفته: «این موضوع باید در جلسه شورای صنفی نمایش در روز دوشنبه مطرح شود. در حال حاضر دقیقا در جریان اکران این فیلم نیستم و پس از طرح موضوع می‌توان قطعی‌تر در این‌باره صحبت کرد.» فرجی در ادامه درباره فیلم مجیدی توضیح داده: «البته این موضوع هم هست که شورای صنفی نمایش برای نمایش فیلم «محمد رسول‌الله» زمان معینی را مشخص نکرده بود، درواقع این فیلم و فیلم «رستاخیز» -که اکران نشد- به دلیل آورده‌ای که برای سینمای ایران داشته‌اند، می‌توانند باز هم نمایش داده شوند.» فرجی در ادامه منظورش از آورده فیلم مجید مجیدی برای سینماهای ایران را این طور شرح داده است: «منظور تجهیز سالن‌هاست که به تجهیز سیستم‌های سرور دیجیتالی و... بازمی‌گردد. در هر صورت بر اساس مصوبه‌ای که درباره این فیلم صادر شده، به دلیل آورده‌ای که برای صنعت سینما داشته است، زمانی برای اکران آن مشخص نشده است.» البته این نکته را نیز یادآور  می‌شویم که پخش‌کننده خبر داده فیلم در شهرستان‌هایی مثل مشهد و شیراز نیز روی پرده رفته است که فرجی پاسخ می‌دهد: «این مسأله دیگر به شورای صنفی نمایش مربوط نمی‌شود، هر سینماداری در شهرستان که تقاضای اکران این فیلم را داشته باشد، می‌تواند با گرفتن مجوز آن را به نمایش بگذارد و در واقع نمایش این فیلم در شهرستان‌ها به درخواست خود سینماداران وابسته است.»
«شهروند» برای پیگیری موضوع و به منظور این‌که نظر تهیه‌کنندگان فیلم‌های در انتظار اکران را بداند با یکی از این تهیه کننده‌ها گفت‌و‌گو کرد.  سعید عصمتی، تهیه‌کننده فیلم «آخرین‌بار کی سحر را دیدی؟» درباره تصمیم اتخاذ‌شده برای اکران مجدد فیلم محمدرسول الله گفت: حضرت محمد پیامبر رحمت بود اما فیلمی که به نام این حضرت ساخته‌اند دارد موجب اذیت و آزار   می‌شود. مطالعه در سیره محمد رسول‌الله پیامبر عظیم‌الشأن ما نشان‌دهنده آن است که حضرت هیچ‌گاه مردم‌آزاری نکردند و پیامبر دوستی و رحمت بودند. اگر اکران مجدد فیلمی که با نام پیامبر بت‌شکن گره خورده باعث از بین رفتن سرمایه ملی شود من فکر نمی‌کنم خود حضرت هم راضی باشند. مگر آن‌که قصد این افراد کاسبی‌کردن با نام حضرت محمد(ص) باشد.  او در ادامه در واکنش به سخنان غلامرضا فرجی، سخنگوی شورای نمایش که گفته بود محمد رسول‌الله با اکران در پردیس کورش جای هیچ فیلمی را تنگ نخواهد کرد، گفت: سوال اینجاست که پردیس کوروش چند نوبت اکران برای این فیلم در نظر گرفته و اساسا چند سینما دارد که بناست در اختیار این فیلم قرار داده شود؟ او در ادامه با اشاره به این‌که فیلم محمدرسول‌الله بنا بود برای جهانیان نمونه‌ای تبلیغی برای معرفی جایگاه پیامبر بزرگ اسلام باشد، افزود: بهتر بود دوستان به فکر معرفی این فیلم در ابعاد بین‌المللی باشند تا اهداف ساخت «محمدرسول الله» هم تأمین شود. ما که خودمان پیرو امیرالمومنین(ع) و محمد(ص) هستیم محمد را باید به آنهایی معرفی کنیم که دارند با نام اسلام انسان‌ها را می‌کشند.  عصمتی در پایان گفت‌و‌گو با «شهروند» اعلام کرد: به نظر من حتی یک سانس اکران هم می‌تواند به فیلم‌هایی که با بخش خصوصی و سرمایه شخصی مردم ساخته شده کمک کند و بنابراین اکران محدود در پردیس سینمایی کورش توجیه مناسبی برای این اقدام نیست. حق من و بسیاری از تهیه‌کنندگان در این مسیر دارد پایمال می‌شود».
کد مطلب : ۱۰۱۵۳۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ و يَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛

كسى كه منكر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده ‏اى است ميان زندگان.