۰

شکست مذاکرات قطر با عربستان

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۰
شکست مذاکرات قطر با عربستان
به گزارش عصر تعادل، شش منبع آگاه دیپلماتیک با تاکید بر اینکه تحریم‌های سیاسی و اقتصادی عربستان سعودی علیه قطر به دلیل مانع تراشی در تلاش‌های کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس برای مقابله با ایران اعمال شده است، گفته اند مذاکرات بین ریاض و دوحه برای حل و فصل اختلافات خلیج فارس به زودی آغاز می‌شود.

اولویت قطر در این مذاکرات تلاش برای جابجایی آزادانه شهروندانش به کشور‌های تحریم کننده، دسترسی به حریم هوایی آن‌ها و بازگشایی تنها مرز زمینی قطر با عربستان سعودی است.

در همین حال، سه دیپلمات اعلام کرده اند ریاض از قطر می‌خواهد که ابتدا تغییر اساسی در رفتار خود به ویژه در سیاست خارجی خود نشان دهد.

یکی از دیپلمات‌ها که به نام وی اشاره نشده است، گفت: عربستان سعودی خواستار توافق جدیدی با قطر است که دوحه را درگیر تعهدات تازه کند.

دیپلمات دیگری گفته است این یک ابتکار عمل برای قطر است، زیرا اختلافات زیادی در
زمینه سیاست خارجی وجود دارد.

سه دیپلمات دیگر اعلام کرده اند ریاض قبل از میزبانی اجلاس گروه ۲۰ در سال ۲۰۲۰ خواستار پیروزی در سیاست خارجی بود. اما به نظر می‌رسد مذاکرات اولیه نتیجه‌ای نداشته و اوضاع به شرایط اول بازگشته است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر که برای مذاکرات به عربستان سعودی سفر کرده بود، در ۱۴ دسامبر سال گذشته میلادی به رویترز گفت که "پیشرفت کوچکی" در این مذاکرات حاصل نشده است.

دفتر ارتباطات دولت قطر و وزارت رسانه‌های عربستان سعودی تاکنون به این گزارش رویترز واکنشی نشان نداده اند.

نخستین دور از مذاکرات بین قطر و عربستان از ماه اکتبر آغاز شد و گفته می‌شود اولین تلاش‌ها برای پایان دادن به اختلافات برخی از کشور‌های عربی همچون امارات، عربستان، بحرین و مصر با قطر پس از رویداد‌های سال ۲۰۱۷ است.

این کشور‌ها قطر را به حمایت از تروریسم و همکاری با ایران متهم کردند و اقدام به اعمال تحریم‌های سیاسی و اقتصادی علیه این کشور کردند.

با این حال، دوحه بار‌ها این اتهامات را رد کرده و گفته است تحریم‌های کشور‌های عربی با هدف تضعیف حاکمیت دولت مرکزی دوحه صورت گرفته است.

چهار کشور، تحریم سال ۲۰۱۷ دوحه را با ۱۳ مورد تقاضا از جمله بستن شبکه تلویزیونی الجزیره، تعطیل کردن یک پایگاه نظامی ترکیه، توقف حمایت از اخوان المسلمین و قطع روابط با ایران به دوحه ارائه دادند.

واشنگتن با همه دولت‌های درگیر از جمله قطر که میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه است، روابط محکمی دارد و این شکاف را تهدیدی برای مهار ایران تلقی می‌کند به همین دلیل سعی دارد قطر را به جبهه متحد کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس سوق دهد.
کد مطلب : ۱۴۸۵۶۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}