۰

پیش بینی حجاریان از ترکیب مجلس دهم

تاریخ انتشار
شنبه ۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۳
پیش بینی حجاریان از ترکیب مجلس دهم
* چرا برخی سعی دارند رئیس جمهور را اصلاح طلب معرفی کنند؟
- اتفاقا من نظری خلاف آن دارم به دلایلی اصلاح طلبان آقای روحانی را غیراصلاح طلب معرفی کردند. او وقتی به عرصه آمد، عنوان کرد که من متعلق به هیچ جناحی نیستم و در سال ۷۶ که آقای خاتمی کاندیدا شد، به صراحت خود را کاندیدای طیف چپ یا اصلاح طلبان امروز نامید اما آقای روحانی چنین نکرد و بر فراجناحی و مستقل بودن تاکید داشت البته نباید فراموش کنید قشر بزرگی از آنهایی که ۲۴ خرداد ۹۲ رای دادند دلیلش اصلاح طلبان بودند که نتیجه آن، پیروزی آقای روحانی بود. اصلاح طلبان برای این بر حمایت از آقای روحانی به توافق رسیدند که در آن برهه شرایط کشور از جهات مختلف موردپسند جامعه نبود پس این جناح وظیفه خود می دانست که برای پیروزی آقای روحانی تلاش کند. اصلاح طلبان به دنبال سهم خواهی در حمایت از آقای روحانی نبودند و بهبود وضعیت کشور برایشان اهمیت داشت و دارد. پس از انتخابات هم در همین راستا با دولت تعامل دارد و اگر کمکی خواسته شود دریغ ندارد اما این همراهی به معنای نفی نقد نیست یعنی هر کجا که احساس شود، لازم است نکاتی به دولت گوشزد شود سکوت نمی کنند. قبلا گفته ام که رابطه ما با دولت رابطه «اتحاد-انتقاد» است اما انتقاداتمان را علنی نمی کنیم. از سوی دیگر مراقب هستیم که دولت یازدهم با مشکل جدی مواجه نشود چون این امر به ضرر مردم است. مردم برای اصلاح طلبان بیشتر از خودشان اهمیت دارد.

* اکنون بحث انتخابات مجلس دهم در کشور گرم است و بعضا فعالیت هایی در این راستا از سوی گروه ها و افراد آغاز شده است. پیش بینی شما از ترکیب مجلس دهم چگونه است؟
- به نظر می رسد تغییر و تحول را در این مجلس شاهد باشیم؛ مثلا به نظر نمی رسد اعضای جبهه پایداری بتوانند به نتیجه دلخواه خود در انتخابات برسند چون مردم دیگر تمایلی برای رای دادن به آنها ندارند. اگر برخی افراد ازجمله اعضای این جبهه در مجلس نباشند، ترکیب پارلمان بهتر خواهد شد به عبارتی شاهد مجلسی خواهیم بود که معتدل تر است و سود آن نصیب مردم می شود. از سوی دیگر با تغییر ترکیب مجلس و عدم راهیابی نیروهای تندرو به آن، شاهد همسویی بیشتری میان دولت و مجلس خواهیم بود. مجلس نهم آن تعامل مورد انتظار را با دولت یازدهم ندارد که نمونه آن استیضاح آقای فرجی دانا و نوع مواجه با گزینه های دیگر بود که به مجلس معرفی شدند. من قبلا هم گفته ام که مجلس دهم شبیه مجلس پنجم شود یعنی اقلیت قوی و تأثیرگذار از اصلاح طلبان وارد مجلس شوند و با توجه به شرایط موجود، چنین چیزی قابل قبول و راضی کننده خواهد بود. در مجلس پنجم، کارگزاران فراکسیونی قوی بودند. به نظر من حضور آقای ناطق نوری در مجلس بعدی بسیار مؤثر خواهد بود و من از حضور چنین نیروهایی در مجلس بعدی استقبال می کنم اما برخی از آنها اعلام کردند تمایلی برای حضور در مجلس بعدی ندارند.
کد مطلب : ۴۹۴۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.