۰

واکنش سفیر ایران در انگلیس به حواشی سقوط هواپیمای اوکراینی

تاریخ انتشار
جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۳
واکنش سفیر ایران در انگلیس به حواشی سقوط هواپیمای اوکراینی
به گزارش عصر تعادل سفیر ایران در انگلیس ضمن تأکید بر اینکه باید از قضاوت‌های شتابزده درباره سقوط بوئینگ خطوط هوایی اوکراین اجتناب کرد گفته که در این خصوص باید منتظر نظر کارشناسان ماند.

«حمید بعیدی‌نژاد»، سفیر ایران در انگلیس در مصاحبه‌ای گفته اطمینان دارد  بوئینگ 737 – 800 خطوط هوایی اوکراین با شلیک موشک ایران ساقط نشده است. 

بعیدی‌نژاد در مصاحبه‌ای با اسکای‌نیوز گفت: «ما از طرف خودمان اطمینان داریم که هیچ موشکی در آن وقت و در آن محدوده مکانی شلیک نشده بود.»

سفیر ایران در انگلیس در پاسخ به سوال مجری برنامه که مدعی شد ویدئوی منتشرشده در فضای مجازی حمله موشکی در نزدیکی محل سقوط هواپیما را نشان می‌دهد تصریح کرد: «ویدئوهای زیادی از این دست وجود دارد که برخی از آنها در تناقض با دیگری هستند. حتی ویدئویی هست که نشان می‌دهد یک هواپیمای بوئینگ دیگر از همین نوع در کشوری دیگر دچار حریق شده است.»

سفیر ایران در انگلیس گفت: «باید خیلی مراقب باشیم بر اساس چنین ویدئوهایی که از اعتبار آنها مطمئن نیستیم قضاوت انجام ندهیم.بنابراین باید خیلی مراقب باشیم که هیچ قضاوت شتابزده‌ای نکنیم و اجازه دهیم کارشناسان، جعبه‌سیاه را ببینید و آن را مورد بررسی قرار دهند.»

بعیدی‌نژاد تصریح کرد بررسی جعبه‌سیاه مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند به روشن شدن حادثه کمک کند.  او علاوه بر این گفت صدای خلبان هواپیما هم ضبط شده است. 

پیشتر گزارش شده بود مقام‌های آمریکایی با آنکه به دنبال راه‌اندازی جنگ تبلیغاتی درباره حادثه سقوط بوئینگ 737 – 800 خطوط هوایی اوکراین  در ایران هستند در یک جلسه محرمانه با اعضای کنگره چند روز پیش اعتراف کرده‌اند شواهدی از ساقط شدن این هواپیما بر اثر اصابت موشک وجود ندارد. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس در بخشی از گزارش خود روز پنجشنبه به نقل از یک نماینده کنگره که در جلسه توضیحی مقام‌های دولت ترامپ با قانونگذاران آمریکایی حاضر بوده نوشته سه مقام دولت آمریکا گفته‌اند شواهدی در دست نیست که نشان دهد هواپیمای بوئینگ اوکراینی بر اثر اصابت موشک ایران سرنگون شده است. 

رسانه آمریکایی نوشته است: «یک قانونگذار آمریکایی که یکی از حاضران در جلسه توضیحی مقام‌های آمریکایی با اعضای کنگره برای تشریح وضعیت تنش‌های میان ایالات متحده و ایران بود به شرط عدم افشای نام گفت که مقام‌های آمریکایی گفتند هیچ اطلاعاتی حاکی از آن نیست که این هواپیما مورد اصابت قرار گرفته است.» 

آسوشیتدپرس نوشته «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و «جینا هاسپل»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از جمله مقام‌های حاضر در این جلسه بوده‌اند. 

محور اصلی گزارش آسوشیتدپرس بحران تازه‌ای  است که شرکت «بوئینگ» بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی به آن دچار شده است. آسوشیتدپرس یادآوری کرده بوئینگ بعد از سقوط‌های مکرر نسخه 737 مکس این شرکت هواپیماسازی هنوز با بحران دست و پنجه نرم می‌کند. 

این رسانه نوشته است: «هنوز برای اظهارنظر درباره علت این حادثه و اینکه آیا شرکت بوئینگ مسئولیتی در از دست رفتن جان 176 نفر داشته یا خیر، زود است اما این فاجعه دست‌کم به مشکلات مدیر عامل آتی شرکت بوئینگ، "دیوید کاهلون"که قصد بازسازی وجهه این شرکت را دارد خواهد افزود.»

یک روز بعد از این گزارش، مقام‌های آمریکایی در ادعایی که به شدت از سوی مسئولان در ایران تکذیب شد گفتند که هواپیمای بوئینگ اوکراین بر اثر اصابت موشک ایران ساقط شده است. تهران، از کشور اوکراین به عنوان صاحب هواپیما و کمپانی بوئینگ به عنوان سازنده آن برای مشارکت در تحقیقات درباره سقوط آن دعوت به عمل آورده است. 
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۱۴۷۱۵۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}