۰

سالانه ۶ هزار نفر در ایران بر اثر هپاتیت می‌میرند

تاریخ انتشار
پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۱
سالانه ۶ هزار نفر در ایران بر اثر هپاتیت می‌میرند
به گزارش «عصر تعادل» رضا ملک‌زاده افزود: در ایران سالانه 6 هزار نفر بر اثر بیماری هپاتیت جان خود را از دست میدهند که مهاجران به عنوان عامل دیگری در رشد و شیوع این بیماری بسیار تاثیرگذار هستند.

معاون وزیر بهداشت هشدار داد: از یک میلیون و 200 هزار بیمار هپاتیت نوع «B» که در ایران وجود دارند، در حدود 200 هزار بیمار از این بیماری بی‌اطلاع هستند و با شناسایی موردهای جدید و آغاز درمان آنان، تلاش می‌شود تا 80 درصد از این بیماران را درمان کنیم.

به گفته این پزشک متخصص بیماری هپاتیت تنها از راه خون و انسان به انسان منتقل می‌شود و تنها در انسان‌ها رشد می‌کند که برای مقابله و اقدامات پیشگیرانه این بیماری باید افراد مبتلا را شناسایی و آنان را درمان کنیم.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در ایران انجام واکسیناسیون این بیماری به صورت 100 درصد انجام شده و همه کودکان نیز این واکسن را دریافت کرده‌اند و همچنین وزارت بهداشت تلاش کرده‌ تا تمامی مردم را واکسینه کنیم.

ملک‌زاده گفت: واکسن هپاتیت «B» با 95 درصد اثرگذاری در پیشگیری و انتشار این بیماری بسیار تاثیرگذار است و همچنین واکسن هپاتیت «C» وجود ندارد که برای درمان این بیماری از قرص و دارو استفاده می‌شود که با تولید این دارو در کشور، این دارو در داروخانه‌ها نیز موجود است.

وی با اشاره به اینکه تحقیقات نشان می‌دهد افراد هپاتیتی چاق و دارای کبد چرب زودتر از بیماران دیگر مبتلا به هپاتیت از بین می‌روند گفت: 95 درصد افرادی که در کشور واکسینه شده‌اند، حتی اگر در دورافتاده‌ترن نقطه کشور باشند، دارای ایمنی بالایی هستند و از ابتلا به این بیماری در امان هستند.

معاون پژوهشی وزیر بهداشت با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد که 3 هزار مورد از علت 122 هزار مرگ زودرس زیر 70 سال در ایران، مربوط به بیماری مزمن کبدی است که بیشتر مربوط به بیماری هپاتیت است، افزود: آمارها نشان می‌دهد که هزار مورد از علت 85 هزار مرگ خیلی زودرس زیر 50 سال در ایران نیز، مربوط به بیماری مزمن کبدی است که بیشتر مربوط به بیماری هپاتیت است.

به عقیده معاون پژوهشی وزارت بهداشت: امروز ایران جزء پاک‌ترین کشورها در زمینه هپاتیت نوع «C» است که برای تشخیص آن به نیروهای گسترده تیم سلامت داوطلب نیاز بیشتری داریم.

ملک‌زاده گفت: ایران جزو 17 کشوری است که در راستای دستیابی به اهداف ریشه‌کنی بیماری هپاتیت نوع «C» تلاش می‌کند و همچنین در ایران داروی هپاتیت نوع «C» با کیفیت عالی و با ارزان‌ترین قیمت به بیماران در تمامی مراکز درمانی و داروخانه‌ها ارائه می‌شود.
کد مطلب : ۱۴۵۴۹۲
برچسب ها :
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.