۰
نگاهی به مرحله نیمه‌ پایانی جام ملت‌های آسیا

سامورائی‌ها در محاصره ائتلاف خاورمیانه/ ایران بخت اول قهرمانی

تاریخ انتشار
شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۳
سامورائی‌ها در محاصره ائتلاف خاورمیانه/ ایران بخت اول قهرمانی
 
 به گزارش عصر تعادل، مرحله یک چهارم پایانی جام ملت‌های آسیا ساعت 19:30  پنجشنبه در ورزشگاه بن زاید ابوظبی امارات متحده عربی با دیدار تیم‌های ایران و چین به قضاوت عبدالرحمن جاسم از قطر آغاز شد و تیم کشورمان مقتدرانه و با نتیجه سه بر صفر با فروریختن دیوار چین به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کرد. برای تیم ایران در این دیدار مهدی طارمی روی پاس زیبای سردار آزمون در دقیقه 18 گلزنی کرد.

دقیقه 31 نوبت به خود آزمون رسید تا با ضربه سر استادانه جهانبخش، با استارتی انفجاری از مدافع مستقیم خود لیو یی مینگ عبور کند و سپس یان جان لینگ، سنگربان چینی‌ها را هم از پیش رو بردارد و توپ را به قعر دروازه چین بفرستد. ایران با همین 2 گل در پایان نیمه نخست برنده به رختکن رفت.
 
شاگردان کی‌روش که با این 2 گل در حاشیه امنیت قرار گرفته بودند، در نیمه دوم به مدیریت بازی پرداختند و سرانجام در حالی که یک دقیقه از زمان‌های تلف‌شده بازی هم گذشته بود، پاس بلند میلاد محمدی با اشتباه مرگبار مدافع چین توام شد تا طارمی با پاسی در عمق کریم انصاری‌فرد را با جان لینگ تک به تک کند. کریم هم با ضربه‌ بغل پای استادانه خود توپ را از کنار دستان سنگربان چین به گل سوم بازی تبدیل کرد تا تیر خلاص را بر شقیقه مارچلو لیپی و شاگردانش خالی کند.
 

تیم ایران با هنرنمایی علیرضا بیرانوند تا نیمه نهایی دروازه‌ خود را حفظ کرده است.

هرچند تیم ایران یک پیروزی شیرین در این دیدار به دست آورد اما با دو اخطاره شدن مهدی طارمی، یکی از مهره‌های کلیدی و تاثیثرگذار خود را برای دیدار نیمه نهایی برابر ژاپن از دست داد.
 
سامورائی‌‎ها دژ «هوشی مینه‌» را تصرف کردند
تیم ملی فوتبال ژاپن که پس از حضور موفق در جام جهانی 2018 دچار تغییر و تحول زیادی در ترکیب خود شده و مشخص است سامورایی‌ها تیم خود را برای المپیک و جام جهانی آینده آماده می‌کنند پیش از دیدار تیم کشورمان مقابل چین، در ورزشگاه آل مکتوم دبی با قضاوت محمد عبدالله حسن از امارات به مصاف ویتنام رفت. ژاپن دقیقه 24 روی یک کرنر که با ارسال دقیق راگاکو شیباساکی روی دروازه حریف ریخته شد با ضربه سر چکشی کاپیتان مایا یوشیدا به گل رسید. در حالی که سامورائی‌ها حلقه آبی شادمانی در میانه میدان بسته بودند، عبدالله حسن دست خود را بالا برد و اعلام کرد کم داور ویدئویی (وی آی آر) باید صحت و سقم این گل را مشخص کند. هرچند تصاویر آهسته کاملا نشان می‌داد که گل ژاپنی‌ها به درستی وارد دروازه شده اما در عین تعجب همگان، کمک داور ویدئویی هم اشتباهی خنده آورنده مرتکب شد و گل سالم ژاپن را خطای هند کاپیتان یوشیدا تشخیص داد تا بازی بدون گل مساوی دنبال شود.
 

ژاپن با تیم متحول شده خود رویاهای بزرگتری از جام ملت‌های آسیا دارد. 

بساط مسخره VAR
دقیقه 39 ویت کنگی‌ها تا یک قدمی فروپاشی سنگر سامورائی‌ها پیش رفتند. پاس به عقب مدافعان ژاپن به شوئجی گوندا رسید و سنگربان ژاپن توپ را مقابل دروازه به یوشیدا سپرد اما اشتباه کاپیتان ژاپن توپ را روی خط شش‌قدم به ویتنام‌های داد. وان دوک این توپ را به چانگ های سپرد و در حالی‌که همه برای گل ویتنام نیم‌خیز شده بودند، شوئیجی گوندا با خروجی تماشایی مقابل ضربه های ایستادگی کرد و طلایی‌ترین فرصت را از این تیم برای رسیدن به گل گرفت.
 

کمک داور ویدئویی در دیدار ژاپن و ویتنام دو اشتباه بزرگ و تاثیرگذار داشت!!

ژاپن در نیمه دوم یک پارچه حمله بود و ویتنام با دفاع فشرده خود دل به ضدحملات بسته بود. دقیقه 53 اشتباهات داوری و کمک داور ویدئوی به اوج خود رسید. گویا تیم داوری که بین دونیمه متوجه شده بود چه اشتباهی کرده و بی دلیل گل سالم ژاپن را مردود دانسته، در صدد تلافی بود. در این زمان هاراگوچی با پاس تو در خود به ریتسو دوآن، این بازیکن را در محوطه جریمه ویتنام صاحب توپ کرد، ریتسو اما در برخورد با تی دانگ، مدافع ویتنام خود را نقش زمین کرد و داوران بازهم سراغ VAR رفتند. در حالی‌که کاملا مشخص بود خطایی روی مهاجم ژاپان اتفاق نیفتاده و او با دایوینگ قصد فریب داوران را داشته، عبدالله حسن داور فوق العاده ضعیف اماراتی در سوت خود دمید و با استناد به کمک داور ویدئویی نقطه پنالتی را نشان داد. سرانجام پس از سه دقیقه بحث و جدل خود ریتسو دوآن پشت پنالتی ایستاد و هرچند دانگ وان لام دست او را خواند و جهت توپ را درست رفت اما ضربه محکم مهاجم موطلایی ژاپن در کنج دروازه ویتنام آرام گرفت تا مردان سرزمین آفتاب تابان به گل نخست بازی برسند.
 
ژاپن پس از به ثمر رسیدن گل بازهم حاکم بلامنازع میدان بود و می‌توانست گل‌های بیشتری به ثمر برساند اما مقاومت دروازه‌بان و مدافعان ویتنام اجازه این کار را به تیم خاور دور نداد. سرانجام ژاپن با تک گل خود از روی نقطه پنالتی به برتری یک بر صفر رسید تا تنها نماینده شرق آسیا در نیمه نهایی جام ملت‌های قاره کهن لقب بگیرد.
 
قطر کبریت بی‌خطر نبود
تیم ملی فوتبال قطر دیگر نماینده غرب آسیا، دیروز از ساعت 16:30 با قضاوت روشن ایرماتوف ازبکستانی در ورزشگاه زاید اسپورت ابوظبی به مصاف تیم کره جنوبی رفت. قطر که حضور قدرتمندانه‌ای در این جام داشته و با شکست عربستان برای همه مدعیان خط و نشان کشید، در این دیدار با تفکری خاص به میدان رفت. آن سوی میدان هم کره جنوبی با سون هیونگ مین، وینگر ویرانگر تاتنهام با توپ پر به میدان آمده بود. کره در اکثر دقایق بازی صاحب توپ و میدان بود اما شاگردان پائلو بنتو، نمی‌توانستند راه دروزاه قطری را که تا کنون دروازه‌اش بسته مانده پیدا کنند. حضور حسن الهیدوس و اکرم عفیف پشت سر معز علی مثلثی مرگبار در خط حمله قطر ساخته بود که حواس مدافعان کره بیشتر به این سه مشغول شد اما در  دقیقه 80 و در حالی که همه خود را برای دو وقت 15 دقیقه‌ای آماده می‌کردند، اکرم عفیف با پاس به عقب عبدالعزیز حاتم را صاحب توپ کرد و شلیک ناگهانی حاتم از فاصله 30 متری همه از جمله کیم سئونگ یو، سنگربان جوان کره جنوبی را غافلگیر کرد و این توپ به شکلی زیبا به تور دروازه کره جنوبی چسبید.
 

عبدالعزیز حاتم با شوت سهمگین خود  برای نخستین بار قطر را به نیمه نهایی فرستاد.

شاگردان بنتو بلافاصله پس از گل در یک یورش همه جانبه با ارسال از جناح راست به گل تساوی رسیدند اما پرچم عبدو خامیدولو بالا رفت و اعلام کرده هوانگ اوی جو توپ را در موقعیت آفساید گل کرده است. بازهم جنجال و بازهم کم داور ویدئویی اما این بار VAR به درستی حقانیت تصمیم کمک داور خوب ازبک را تایید کرد و گل کره جنوبی مردود اعلام شد. کره در اد امه هرچه زد به در بسته خود تا قطر با رسیدن به نیمه نهایی، بزرگترین افتخار خود را در جام ملت‌های آسیا کسب کند.
 
بدرود قهرمان، بدرود! 
در آخرین دیدار مرحله یک چهارم پایانی هم تیم فوتبال امارات متحده عربی میزبان جام ملت‌های آسیا ساعت 19:30 دیروز در ورزشگاه هزاع بن زاید العین به دیدار استرالیا، قهرمان دوره پیش رفت. ریوجی ساتو از ژاپن با کمک جان میهارا هموطنش و همچنین یاسر خلیل از بحرین این دیدار را قضاوت کردند.
استرالیا برای دفاع از عنوان قهرمانی خود میزبان نه چندان پرقدرت و مدعی را پیش رو داشت اما این نبوغ آلبترو زاکرونی بود که ابتدا طرح‌های حمله کانگوروها را خنثی و سپس از کوچکترین فرصت خود بزرگترین موفقیت را ساخت.
 

علی مبخوت، روباه مکار امارات 70 دقیقه در کمین نشست تا کار استرالیا را تمام کند.

استرالیا که ابتکار بازی را در دست داشت در دام دفاع چند لایه میزبان گیر کرده بود، تا دقیقه 40 که جیانو فرصتی عالی به دست آورد اما شوت او را از درون محوطه جریمه، خالد عیسی با شیرجه‌ای تماشایی دفع کرد تا بهترین فرصت مدافع عنوان قهرمانی در نیمه نخست از دست برود. در  آخرین ثانیه‌های یک دقیقه وقت تلف شده نیمه نخست امارات صاحب یک ضربه کاشته از جناح چپ دروازه حریف شد. ارسال بلند اسماعیل مطر در چند قدمی دروازه با ضربه پشت سر علی مبخوت با فاصله کمی از بالای دروازه متئو رایان به اوت رفت تا آه از نهاد زاکرونی و نیمکت امارات بلند شود.
 
استرالیا در نیمه دوم با توجه به قامت کوتاه خالد عیسی کوشید تا با ارسال بلند و بازی هوایی به امارات ضربه بزند اما عیسی با پرش‌های بلندش این ضعف خود را پوشش می‌داد و دفاع فشرده امارات هم پشتیبان او بود. دقیقه 61 اسماعیل  الحمادی تکنیک بالای خود را به رخ استرالیایی‌ها کشید و سه مدافع این تیم را از پیش رو برداشت اما نتوانست درون محوطه جریمه خطری ایجاد کند.
 
دقیقه 63 سرانجام قفل دروازه امارات باز شد. متئو لکی درون محوطه جریمه توپ را به آپوستولوس جیانو سپرد و او هم با بغل پایی ساده توپ را به قعر  دروازه امارات فرستاد اما ریوجی ساتو پرچم کمک داورش را که به نشانه آفساید بلند شده بود پذیرفت و گل استرالیا پرپر شد.
 
دقیقه 68 میلوس دجنک در درگیری با محمد عبدالرحمن درحالی که به نظر با خطای هافبک امارات هم متوقف شده بود، با پاس به عقب خود مرتکب اشتباهی مرگبار شد تا علی مبخوت را در موقعیت تک به تک با متئو رایان قرار دهد. مبخوت هم از این توپ باد آورده نهایت استفاده را بردو با دریبل رایان توپ را به قعر سنگر مدافع عنوان قهرمانی فرستاد تا حساب کار یک بر صفر به سود میزبان شود.
 
استرالیا که انتظار دریافت چنین گلی را نداشت در 20 دقیقه پایانی سراسر حمله شد اما مدافع عنوان قهرمانی راه دروازه میزبان را نمی‌شناختند. ساتو هم در پایان بازی با توجه به وقت کشی اماراتی ها 10 دقیقه وقت تلف شده گرفت اما مدافع عنوان قهرمانی از این فرصت هم طرفی نبست تا در پایان 100 دقیقه با نتیجه یک بر صفر مغلوب امارات شود و از دور بازی‌ها کنار برود.
 
نیمه نهایی
 در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا ابتدا دوشنبه 8 بهمن ساعت 17:30 تیم‌های ایران و ژاپن به مصاف هم می‌روند و سپس سه‌شنبه 9 بهمن تیم‌های امارات متحده عربی و قطر برگزارکننده دومین دیدار این مرحله هستند تا دو تیم فینالیست جام ملت‌های آسیا 2019 مشخص شود. با توجه به پیروزی قاطع تیم کشورمان برابر چین، اکثر کارشناسان از هم اکنون ایران را فاتح جام ملت‌های  آسیا می‌دانند. 
***************************************

گزارش: یاسر سماوات 
 
 
 
 
کد مطلب : ۱۴۵۳۴۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
كُلُّ مَعْدُود مُنْقَض، وَكُلُّ مُتَوَقَّع آت.
امام(عليه السلام) فرمود: هرچيز كه قابل شمردن است سرانجام پايان مى‌گيرد و آنچه مورد انتظار است سرانجام فرا مى‌رسد.